Avto.info

GENERALI Z VR IZKUŠNJO ZA VEČJO VARNOST V PROMETU

Sodoben način prikaza zmanjšanih psihofizičnih sposobnosti voznika pod vplivom alkohola

GENERALI Z VR IZKUŠNJO ZA VEČJO VARNOST V PROMETU: Sodoben način prikaza zmanjšanih psihofizičnih sposobnosti voznika pod vplivom alkohola

GENERALI Z VR IZKUŠNJO ZA VEČJO VARNOST V PROMETU

Avtor: Foto: Zavarovalnica GENERALI d.d.
GENERALI Z VR IZKUŠNJO ZA VEČJO VARNOST V PROMETU: Sodoben način prikaza zmanjšanih psihofizičnih sposobnosti voznika pod vplivom alkohola GENERALI Z VR IZKUŠNJO ZA VEČJO VARNOST V PROMETU: Sodoben način prikaza zmanjšanih psihofizičnih sposobnosti voznika pod vplivom alkohola GENERALI Z VR IZKUŠNJO ZA VEČJO VARNOST V PROMETU: Sodoben način prikaza zmanjšanih psihofizičnih sposobnosti voznika pod vplivom alkohola GENERALI Z VR IZKUŠNJO ZA VEČJO VARNOST V PROMETU: Sodoben način prikaza zmanjšanih psihofizičnih sposobnosti voznika pod vplivom alkohola

Zavarovalnica GENERALI d.d. je v okviru svojega družbeno odgovornega delovanja na področju varnosti v cestnem prometu javnosti, predvsem mladim, ponudila posebno izkustveno doživetje v virtualnem svetu. Gre za napredno VR izkušnjo, ki omogoča sodoben način nazornega prikaza zmanjšanih psihofizičnih sposobnosti voznika, ki vozi pod vplivom alkohola.

Ob včerajšnji predstavitvi te dobrodošle preventivne aktivnosti, ki na posameznika pomembno vpliva in nanj naredi močan vtis, je Vanja Hrovat, predsednica uprave zavarovalnice GENERALI d.d., poudarila: »Želimo si, da to VR izkušnjo pridobi kar največ ljudi, še posebej mladi in srednješolci, ki so tik pred tem, da nase prevzamejo veliko odgovornost in se na cesto podajo kot samostojni mladi vozniki«. VR izkušnjo bodo posamezniki lahko doživeli tudi v sklopu projekta »Čista nula, čista vest«, ki ga izvaja Zavoda Varna pot in ga v letu 2018 podpirajo tudi Javna agencija Republike Slovenije za varnost v prometu, Policija ter Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport.

»Prometna varnost zadeva vsakega izmed nas. Del prometa smo vsak dan in prav posamezniki smo tisti, ki lahko za varnost na cestah s številnimi malimi koraki naredimo zelo veliko. Še posebej vozniki avtomobilov, saj smo v prometu najmočnejši. S svojim treznim in odgovornim ravnanjem za volanom lahko zagotovimo tako lastno varnost kot varnost vseh ostalih – sovoznikov, kolesarjev in pešcev,« meni Vanja Hrovat, predsednica uprave zavarovalnice GENERALI d.d., in dodaja: »Na cestah je alkohol še vedno vse prevečkrat prisoten in je eden glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometne nesreče. Naš vložek, trud in energija bodo poplačani, v kolikor bomo z omenjeno podporo in sporočili virtualne izkušnje uspeli preprečiti eno samo prometno nesrečo, ki se zgodi zaradi vožnje pod vplivom alkohola oziroma njeno žrtev«.

Preventivna VR izkušnja, s katero posameznik na preprost način lahko izkusi, kako se sam oziroma njegovo telo odziva, ko za volan sede v opitem stanju, bo mladim prvič na voljo v sklopu preventivne akcije »Čista nula, čista vest« Zavoda Varna pot, s katerim Generali sodeluje že skoraj desetletje. Slovenski srednješolci pa je bodo deležni tudi v okviru preventivnih delavnic Zavoda Varna pot »5x STOP je COOL«.

Robert Štaba, predsednik Zavoda Varna pot, vedno poudarja: »V Sloveniji z veliko toleranco radi spregledamo dejstvo, da je več kot 30 % najhujših prometnih nesreč v direktni povezavi z ALKOHOLOM. Ta predstavlja enega izmed najpogostejših dejavnikov tveganja za nastanek hudih nesreč. Ob dejstvu, da so slovenske ceste do danes zahtevale 7.329 življenj, si lahko predstavljamo, koliko nesreč bi lahko preprečili ob preprostem zavedanju in lastni odločitvi NE ALKOHOLU v cestnem prometu? Najbrž ne, vse dokler ne odstranimo številk in jih nadomestimo z imenom ali priimkom svojca, prijatelja, sodelavca, soseda, kolega ... Tako NE ALKOHOLU postane nekaj, kar bi lahko zmogli vsi, ki smo aktivni udeleženci na cestah. Odločitev med vrednotami zdravja in življenja ter poškodbami ali smrtjo ni nekaj oddaljenega, temveč je del nas, del vsakega koraka ali prevoženega kilometra«.

K temu Robert Štaba dodaja: »V Zavodu Varna pot ne poznamo tabu tem in smo jasno odločeni. V tej odločitvi nam zavarovalnica Generali stoji ob strani od samega začetka in podpira našo akcijo Čista nula, čista vest. Tako nas spodbuja in opolnomoči naše poslanstvo med otroci, mladimi in njihovimi starši, za katere bomo od zdaj naprej lahko obogatili aktivnosti tudi s koristno VR izkušnjo. Vse, da razumevanje in možnost preprečevanja ostane in postane del našega vsakdana. Skupaj zmoremo več in zato se nam na tej poti pridružujejo tudi Zavod RS za šolstvo, Ministrstvo za zdravje, Javna agencija za varnost prometa in Policija. Ta vikend bomo na terenu aktivni tudi v okviru projekta Čista nula, čista vest. Naši moderatorji bodo prisotni na martinovanjih na Dolenjskem, na Ptuju, na Pohodu od Litije do Čateža, na Ljubljanski vinski poti ter na Vinski poti pod rovi v Kranju.«

G. Matjaž Leskovar z Generalne policijske uprave vožnjo pod vplivom alkohola označuje za nesprejemljivo in neodgovorno dejanje in ne podpira tolerance do vožnje v povezavi z alkoholom. Navedel je tudi nekaj statistik za leto 2018 in primerjavo z letom 2017: »Alkoholizirani udeleženci so do konca oktobra 2018 povzročili 1.210 prometnih nesreč (v letu 2017 je bilo 1.256 prometnih nesreč ali 3,7 % manj od tega). 17 prometnih nesreč se je letos končalo s smrtnim izidom (lani 28), 107 s hudimi telesnimi poškodbami (lani 108), 395 z lahkimi telesnimi poškodbami (lani 401) in 691 prometnih nesreč z materialno škodo (lani 719). Povprečna stopnja alkoholiziranosti v prometnih nesrečah je znašala 1,43 g alko/kg krvi. V letošnjem letu so 9,5 % prometnih nesreč povzročili alkoholizirani udeleženci. Glede na posledice so povzročili 22 % prometnih nesreč s smrtnim izidom, 17,2 % prometnih nesreč s hudo telesno poškodbo, 9,8 % prometnih nesreč z lahkimi telesnimi poškodbami in 8,6 % prometnih nesreč z materialno škodo. Policija podpira prizadevanja in aktivnosti, s katerimi bi zmanjšali število udeleženih voznikov, ki uživajo alkohol v prometu. Žal se premalo ljudi zaveda, da tudi že manjša stopnja alkohola v organizmu od dovoljene povzroči spremembe v organizmu in vpliva na slabše zaznavanje in reakcije voznika. Zato pozivamo vse udeležence, da ravnajo odgovorno in v primeru uživanja alkoholnih pijač ne upravljajo z vozilom!«

Kakšno vlogo in pomen imajo preventivne aktivnosti s področja varnega in odgovornega ravnanja v prometu, še posebej za mlade, sta razložili Dragana Trivundža Tomanić, vodja Sektorja za preventivo in vzgojo v cestnem prometu iz Javne agencije RS za varnost prometa, in mag. Marta Novak, koordinatorica področja varne mobilnosti v vzgoji in izobraževanju in vodja projekta Dijaki dijakom za varno mobilnost v srednjih šolah iz Zavoda Republike Slovenije za šolstvo.

Dragana Trivundža Tomanić, vodja Sektorja za preventivo in vzgojo v cestnem prometu iz Javne agencije RS za varnost prometa, je izpostavila dejstvo, da Slovenci še vedno prepogosto podcenjujemo vpliv alkohola na naše sposobnosti: »Dokler se ne pokažejo že vidni in vedenjski znaki močne alkoholiziranosti, kot na primer zanašanje, dvojni vid, zapletanje v govoru ipd., smo prepričani, da lahko sodelujemo v prometu. Vendar pa alkohol že s prvim popitim kozarcem vpliva na naše sposobnosti mišljenja in zaznavanja, kar zmanjša sposobnosti za vožnjo in ustrezno reagiranje, predvsem v kritičnih situacijah. V letu 2017 je zaradi alkoholiziranih povzročiteljev umrlo 32 udeležencev, letos do konca septembra pa 13. Rezultati letošnje znanstvene raziskave o dejavnikih, ki vplivajo na varnost cestnega prometa v Sloveniji, ki jo je za AVP pripravil Inštitut za kriminologijo pri pravni fakulteti v Ljubljani, so pokazali, da je verjetnost, da se voznik osebnega avtomobila z večjo količino alkohola v krvi (več kot 0,24 mg/l ali 0,50 g/kg) smrtno ponesreči ali hudo poškoduje kar štirikrat večja kot pri treznem vozniku. V okviru prizadevanj za zmanjšanje deleža alkoholiziranih udeležencev prometnih nesreč na slovenskih cestah v Agenciji za varnost prometa celo leto opozarjamo na tveganost vožnje in udeležbe v prometu pod vplivom alkohola. Voznike in vse prometne udeležence pozivamo, da se vnaprej dogovorijo, kako bodo prišli domov z zabave, v nobenem primeru pa naj ne vozijo vinjeni ali pod vplivom prepovedanih psiho-aktivnih snovi. Prav tako naj se ne peljejo z voznikom, ki je užival tovrstna sredstva, ampak ga raje opozorijo na tveganje. Da bo sporočilo o nesprejemljivosti alkohola in drugih prepovedanih substanc v prometu prišlo do vsakogar v slovenski družbi je potreben usklajen in usmerjen napor deležnikov in organizacij. Prav tako pa so pomembna jasna sporočila ter vztrajnost pri izvajanju projektov ozaveščanja. Zavod Varna pot s projektom Čista nula čista vest predstavlja element v tem mozaiku, ki ga skupaj gradimo na poti do večje prometne varnosti.«

Mag. Marta Novak kot koordinatorica področja varne mobilnosti v vzgoji in izobraževanju in vodja projekta Dijaki dijakom za varno mobilnost v srednjih šolah pozdravlja tovrstna sodelovanja in povezovanja med različnimi deležniki z namenom, da bi naši mladostniki pridobili vrednoto odgovornosti do sebe in drugih v vsakdanjem življenju: »Skrb za zdravje, varnost v življenju tudi mladostnikov je temeljno načelo v vzgoji in izobraževanju. Zavod Varna pot in druge nevladne organizacije, ki sodelujejo v našem projektu v srednjih šolah, s svojimi aktivnostmi ozaveščajo o pomenu varnosti v prometu, različnih načinih gibanja. Namen projekta je mreženje, širjenje izkušenj in sodelovanje med mladostniki in drugimi. Osnovni namen 3-letnega projekta Dijaki dijakom v SŠ je širjenje članov v klubu na šoli, sodelovanje in povezovanje med dijaki, stalno delovanje kluba na šoli ter raziskovanje in preiskovanje različnih dejavnosti na področju varne mobilnosti.«

Zavarovalnica GENERALI poleg zadovoljstva strank skrbi tudi za njihovo varnost ter hkrati za kakovostno bivanje celotne družbe. To skušajo ob poslovanju udejanjati vsakodnevno, z različnimi družbeno odgovornimi projekti. Med drugim tudi na področju varnosti v cestnem prometu. Z različnimi preventivnimi aktivnostmi prispevajo k večji osveščenosti ljudi prav glede odgovornega vedenja na cesti - še posebej o vožnji pod vplivom alkohola.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov