Avto.info

Way to Zero

Volkswagen predstavil časovnico za brezemisijsko mobilnost

Way to Zero: Volkswagen predstavil časovnico za brezemisijsko mobilnost

Way to Zero

Avtor: Foto: Volkswagen

Berlin/Wolfsburg (Nemčija) – S konvencijo Way to Zero je Volkswagen danes konkretiziral načrte za dekarbonizacijo podjetja in svojih produktov. Najpozneje do leta 2050 želi podjetje doseči nevtralno bilanco CO2. Za nov vmesni cilj so si zastavili, da bodo do leta 2030 v Evropi povprečne emisije CO2 na vozilo zmanj­šali za 40 odstotkov – in s tem močno presegli koncernski cilj v višini 30 odstot­kov (izhodišče: 2018). Povprečen Volkswagnov avto bo tako v ozračje izpustil okrog 17 ton manj CO2. Poleg pospešenega zagona električne mobilnosti naj bi nevtralno bilanco CO2 dosegli tudi v proizvodnji, vključno z dobavnimi verigami, in v fazi uporabe električnih avtomobilov. Potem pa je tu še sistematično recikli­ranje visokonapetostnih baterij iz rabljenih električnih vozil.

"Volkswagen zagovarja trajnostno e‑mobilnost za vse. Podali smo se na pot do ničelnih emisij – Way to Zero – in okolje dosledno postavljamo v središče našega delovanja," je povedal Ralf Brand­stätter, izvršni direktor Volks­wagna. "Naša velika e-ofenziva je bila šele začetek. O dekarbonizaciji razmiš­ljamo celovito: od proizvodnje prek uporabe do recikliranja. Kot prvi avto­mobilski proizvajalec zdaj tudi sami podpiramo izgradnjo obnovljivih virov energije v industrijskem merilu."

Volkswagen podpira izgradnjo vetrnih in sončnih elektrarn
Bistveni dejavnik za brezemisijsko e-mobilnost je dosledno polnjenje z elektriko, ki je 100-odstotno pridobljena iz obnovljivih virov. Že samo s tem je mogoče v primerjavi s povprečno sestavo virov energije v EU skoraj za polovico zmanjšati emisije CO2. Volks­wagen že danes svojim kupcem ponuja zeleno elektriko za polnjenje doma (t.i. Volkswagen Naturstrom) in za polnjenje na poti (med drugim na polnilnicah IONITY). Znamka je zdaj naredila še korak dlje: Volkswagen kot prvi avtomobilski proizvajalec tudi neposredno podpira izgradnjo obnovljivih virov energije v velikem obsegu. Do leta 2025 naj bi tako v več evropskih regijah postavili nove vetrne in sončne elektrarne.

Za prve projekte so že sklenili pogodbe z energetskim koncernom RWE. V Nemčiji Volkswagen podpira izgradnjo sončne elektrarne s skupno kapaciteto 170 milijonov kilovatnih ur na leto. Takšna elektrarna naj bi do konca leta zrasla na območju Tramm-Göthen v pokrajini Mecklenburg, postavili pa jo bodo povsem brez državnih subvencij. S skoraj 420.000 solarnimi moduli bo to največji neodvisni solarni projekt v Nemčiji. Do leta 2025 naj bi vsi projekti skupaj proizvedli okrog 7 teravatnih ur dodatne zelene električne energije. Vzporedno s številom vozil ID. narašča tudi količina regenerativno proizvedene električne energije v omrežju. Volkswagen tako izboljšuje ogljični odtis vozil iz družine ID. in ustvarja osnovo za brezemisijsko fazo uporabe svojih električnih modelov.

Zelena proizvodnja in dobavna veriga
Poleg "zelene faze uporabe" Volkswagen spodbuja tudi dekarbonizacijo proizvodnje in dobavne verige. Že danes vse evropske tovarne vozil znamke Volkswagen električno energijo 100-odstotno pridobivajo iz obnovljivih virov. Pionir na tem področju je tovarna električnih avtomobilov v Zwickauu, kjer proizvajajo modele iz družine ID. Od leta 2030 naprej naj bi se vse Volkswagnove tovarne po svetu, razen kitajskih, oskrbovale z električno energijo iz obnovljivih virov. V dobavni verigi bodo v prihodnje sistematično ugotavljali in zmanjševali dejavnike, ki povzročajo emisije CO2. Vzor je proizvodnja baterijskih celic za ID.31 in ID.42, ki že danes v celoti poteka z zeleno elektriko in ki je znatno pripomogla k boljši bilanci emisij CO2.

Pri modelih ID. bo Volkswagen že letos začel uporabljati dodatne trajnostne kompo­nen­te, med drugim ohišja baterij in platišča iz zelenega aluminija ter pnevmatike iz nizkoemisijske proizvodnje. Z desetimi fokusnimi komponentami bo mogoče v nasled­njih letih ogljični odtis modelov iz družine ID. zmanjšati za okrog dve toni na vozilo. Pri novih avtomobilskih projektih bo Volkswagen emisije CO2 določil kot osrednje merilo pri sklepanju pogodb z dobavitelji. Skupaj z dobavitelji želi podjetje postopoma izbolj­šati svoj ogljični odtis in zagotoviti trajnostno dobavno verigo. Podjetje izvaja jasno strategijo dekarbonizacije tudi pri lastni proizvodnji sestavnih delov prek podjetja Volkswagen Group Components. Tako naj bi se gigatovarne za proizvodnjo baterijskih celic, napovedane na energetskem dnevu (Power Day), v celoti oskrbovale z zeleno elektriko.

Dodatne prihranke CO2 naj bi dosegli tudi s sistematičnim recikliranjem baterij, pri katerem bo v prihodnosti mogoče reciklirati več kot 90 odstotkov surovin. Cilj je zaprt krogotok za baterijo in njene surovine, ki ga bo podjetje na ravni koncerna imelo v svojih rokah. Podjetje Volkswagen Group Components v Salzgittru že upravlja prvi tovrstni obrat za recikliranje.

Pospešen zagon e-ofenzive
V središču poti Way to Zero je pospešen zagon e-ofenzive s Volkswagnovo novo strate­gijo ACCELERATE. Cilj je popolna elektrifikacija novih vozil. Do leta 2030 naj bi vsaj 70 odstotkov Volkswagnove prodaje v Evropi predstavljali izključno električni avto­mobili, kar pomeni veliko več kot milijon vozil. To bi pomenilo, da bi Volkswagen znatno presegel zahteve zelenega dogovora EU. V Severni Ameriki in na Kitajskem naj bi delež e-avtomobilov znašal vsaj 50 odstotkov. V ta namen bo Volkswagen vsako leto pred­stavil vsaj en nov e-avto. Z modelom ID.4 GTX3 je znamka že dan prej pred­stavila naslednji model iz družine popolnoma električnih vozil ID.

Konvencija Way to Zero za odprt dialog med politiko, gospodarstvom in družbo
"Way to Zero je naš načrt za učinkovito podnebno ukrepanje z jasnimi in ambicioz­ni­mi mejniki. Prevzemamo odgovornost za okolje. Way to Zero bo za nas tudi resnična konkurenčna prednost. V prihodnosti bodo zaposleni, kupci in vlagatelji dajali pred­nost podjetjem, ki svojo družbeno odgovornost postavljajo v središče svojega delo­vanja. Trajnost tako postaja odločilen dejavnik dolgoročnega poslovnega uspeha," je dejal Ralf Brandstätter. "Jasno pa je tudi, da Volkswagen ne more sam doseči dekar­bonizacije mobilnosti. Za to bodo potrebna skupna prizadevanja politike, gospodar­stva in družbe, inovativne zamisli in drzne naložbe."

Volkswagen želi s konvencijo Way to Zero spodbuditi odprt dialog med podjetji, poli­tiko in družbo. Celodnevnega dogodka, ki je zaradi korone v celoti potekal digitalno, se je poleg predstavnikov Volkswagna udeležilo tudi več kot 20 udeležencev iz poli­tičnih strank, nevladnih organizacij, akademskih krogov in drugih podjetij.

1) ID.3 – poraba električne energije v kWh/100 km (NEVC), komb.: 15,4–13,1, emisija CO2 v g/km: 0
2) ID.4 – poraba električne energije v kWh/100 km (NEVC), komb.: 16,9–15,5; emisija CO2 v g/km: 0
3) ID.4 GTX – poraba električne energije v kWh/100 km (NEVC), komb.: 19,1–18,1; emisija CO2 v g/km: 0 

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov