Fürstenzell/Wörth am Rhein – Mercedes-Benz Special Trucks in Mörtlbauer Baumaschinen Vertriebs GmbH sta v okviru razvojnega projekta »WaVe« za raziskave vodikovih motorjev z notranjim izgorevanjem za posebna vozila skupaj predstavila dva prototipa. Testno vozilo Unimog in vozilo na gosenični pogon sta pokazali svoje zmogljivosti pri vožnji in delu v prostorih tovarne Mörtlbauer v Fürstenzellu na Bavarskem. Demonstracija je potekala ob koncu projekta, ki ga je financiralo nemško Zvezno ministrstvo za gospodarstvo in podnebne ukrepe in v okviru katerega sta Mercedes-Benz Special Trucks in Mörtlbauer skupaj s 16 drugimi konzorcijskimi partnerji razvila dva vodikova motorja z notranjim zgorevanjem. Pogonski sistem se že več kot leto dni uporablja za različna testiranja nosilca naprav Unimog. Vozilo s prekucnikom z goseničnim pogonom je bilo zagnano spomladi 2024 in se je od takrat izkazalo tudi v prvih testih, specifičnih za določene vrste uporabe.
Franziska Cusumano, vodja oddelka Mercedes-Benz Special Trucks: »Zaključni dogodek, ki smo ga izvedli skupaj z našim partnerjem, družbo Mörtlbauer, v njenih prostorih, je ponovno pokazal, da sta obe vozili dosegli razvojno stopnjo, s katero smo lahko zelo zadovoljni, čeprav je projekt trajal samo tri leta. Po številnih testnih načinih uporabe, meritvah emisij izpušnih plinov in tehničnih izboljšavah smo prepričani, da je zgorevanje vodika za delovne stroje z večjimi potrebami po moči tako za vožnjo kot za napajanje pomožnih pogonov smiselno in praktično ter povzroča zelo nizke emisije.«
Armin Mörtlbauer, generalni direktor družbe Mörtlbauer Baumaschinen Vertriebs GmbH: »Dejstvo, da je naše vozilo na gosenični pogon in vozilo Mercedes-Benz Special Trucks Unimog mogoče preprosto napolniti s plinastim vodikom in da ti vozili zanesljivo delujeta tudi pri uporabi priključnih strojev, je rezultat odličnega sodelovanja v tem raziskovalnem partnerstvu. To tehnologijo smo raziskali in jo razumemo. Zdaj imamo ustrezne izkušnje in podatke. Da pa bi jih lahko uporabili v serijski proizvodnji, moramo na tej poti vztrajati. Če se bosta vlada in družba odločili za prihodnost z vodikovimi motorji z notranjim zgorevanjem, smo na to pripravljeni.«
Posebej predelan nosilec naprav Unimog U 430 je na dogodek v prostorih družbe Mörtlbauer prepeljal vozilo z goseničnim pogonom na priklopniku z nizko ploščadjo. Po kratki vožnji po lastnih gosenicah so razvijalci nato predstavili postopek polnjenja na mobilni črpalki za vodik. Vozilo Unimog je predstavilo tudi delovanje priključnih strojev s spredaj nameščenim strojem za pometanje podjetja Schmidt. Pri vozilih, zasnovanih za tovrstno delo, je izziv zagotoviti, da je mogoče ustrezen priključni stroj med vožnjo upravljati s pomožnim pogonom. Za to je običajno potrebna trajno visoka moč. Projektna skupina WaVe je na primeru dveh prototipov vozil pokazala, da je vodikov motor z notranjim zgorevanjem še posebej primeren za takšne vrste uporabe. Koncept pogona z zgorevanjem vodika zagotavlja nizke emisije med vožnjo in delom ter obenem stalno visoko moč motorja.
Pod pokrovom motorja prototipnih vozil
Vozilo Unimog in vozilo na gosenični pogon sta opremljeni s srednje zmogljivim motorjem, ki so ga strokovnjaki predelali posebej za pogon na vodik. V ta namen so bili uporabljeni prilagojeni bati, sistem za vsesavanje zraka, združljiv z vodikom, in optimiziran vžigalni sistem. Pri zgorevanju vodika v motornem prostoru vozila Unimog in vozila na gosenični pogon nastaja voda, ki se skozi izpušno napravo odvaja kot vroča para. V štirih visokotlačnih rezervoarjih s tlakom 700 barov
s certifikatom TÜV je v vozilu Unimog skupaj približno 13 kg plinastega vodika. Motor zagotavlja približno 290 KM/1000 Nm, tako da je po moči in navoru primerljiv z dizelsko izvedbo s 300 KM. Prototip je bil upravljan z več različnimi priključki, da bi lahko spoznanja iz uporabe v resničnem življenju neposredno vključili v razvoj. Prekucnik na gosenični pogon dosega podobne vrednosti s svojim vodikovim motorjem z notranjim zgorevanjem: moč motorja je skoraj enaka, rezervoar za
gorivo pa sprejme 14,5 kg vodika pri tlaku 700 barov. Prekucnik na gosenični pogon ima prostornino kesona 16 kubičnih metrov in lahko prevaža 30 ton tovora. Z odrivno desko buldožerja in 360-stopinjsko vrtljivo karoserijo se lahko to vozilo na gosenični pogon fleksibilno uporablja za prevoz razsutega materiala.
Razvojni projekt »WaVe«
Testno vozilo z vodikovim motorjem z notranjim zgorevanjem je bilo razvito v okviru javno financiranega projekta »WaVe«. Projekt, ki ga je financiralo nemško Zvezno ministrstvo za gospodarstvo in podnebne ukrepe, je skupaj uresničilo 18 partnerjev iz industrije in znanosti, začel pa se je julija 2021. Po letu dni načrtovanja in priprav se je sredi leta 2022 začelo razvojno delo na prototipih. Cilj projekta WaVe je bil razvoj vodikovega pogonskega sistema za delovne stroje, ki bi nadomestil
običajen dizelski motor. Izkazalo se je, da se lahko vozila in delovni stroji na vodikov pogon uporabljajo na zelo podoben način kot sedanji dizelski motor, le z manjšimi spremembami pogonskega sklopa.