Avto.info

Opel insignia sports tourer 2.0 dizel AT ultimate

Gremo na potovanje

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

Opel insignia sports tourer 2.0 dizel AT ultimate: Gremo na potovanje Opel insignia sports tourer 2.0 dizel AT ultimate: Gremo na potovanje Opel insignia sports tourer 2.0 dizel AT ultimate: Gremo na potovanje Opel insignia sports tourer 2.0 dizel AT ultimate: Gremo na potovanje Opel insignia sports tourer 2.0 dizel AT ultimate: Gremo na potovanje Opel insignia sports tourer 2.0 dizel AT ultimate: Gremo na potovanje Opel insignia sports tourer 2.0 dizel AT ultimate: Gremo na potovanje Opel insignia sports tourer 2.0 dizel AT ultimate: Gremo na potovanje Opel insignia sports tourer 2.0 dizel AT ultimate: Gremo na potovanje

Kljub poplavi SUV modelov ter takšnih in drugačnih križancev se karavani srednjega razreda še vedno izkažejo kot zelo uporabni družinski avtomobili. Mednje sodi opel insignia sports tourer, ki se postavlja ob bok fordu mondeu, volkswagnu passatu in prostorsko izjemno radodarni škodi superb ter stilsko zelo smelemu peugeotu 508. Da gre za prenovljen model, boste navzven spoznali po novi sprednji maski in drugače oblikovanih dnevnih LED-lučeh ter grafiki zadnjih svetlobnih teles, kot celota avtomobil ohranja skladne, elegantno urezane linije. Tudi notranjost je umirjeno-elegantne sorte in pušča vtis kakovosti – v mehko plastiko je odeta tam, kjer je treba oziroma pridete v stik z njo, piko na i doda nekaj okrasnih elementov z videzom kroma, je pa res, da je na spodnjem delu precej trde plastike, kar pod črto niti ne moti.

Sprednji sedeži so ravno prav čvrsti in ergonomsko odlični ter vsekakor vredni slabih 900 evrov doplačila.

Voznikov položaj je z ergonomskega vidika zelo dober. Volanski obroč je ravno prav velik in debel ter lepo sede v roke, so pa stikala na njem precej majhna, a vsaj prava (in ne na dotik občutljive površine). Takšna so tudi na sredinski konzoli, saj je insignia ohranila klasične gumbe in stikala za upravljanje najpogostejših funkcij, kot sta avdio sistem in klimatska naprava. Seveda je tu še infotainment z osrednjim zaslonom, katerega ikone sprva morda terjajo nekaj privajanja, a je kot celota prijetne in ostre grafike, logičnih menijev in gladkega delovanja. Merilniki so kombinacija klasičnih analognih in vmesnega večnamenskega zaslona med njimi, kot celota so pregledni in funkcionalni.

Posebej dobro oceno si zaslužijo ergonomsko oblikovani sedeži s certifikatom AGR (doplačilo 870 evrov), ki so izdatno nastavljivi in ustrezno čvrsti, da telesu nudijo potrebno oporo tudi na daljših vožnjah. Ne glede na telesna razmerja boste brez težav našli ugoden položaj za volanom, kabina pa je prostorsko zelo radodarno odmerjena v vse smeri in celo ob bolj daleč nazaj pomaknjenih sprednjih sedežih zadaj še vedno ostane dovolj prostora za odrasle potnike. Prostornost sicer ni na ravni škode superb, a je vseeno zelo prepričljiva. Dobro je poskrbljeno za drobnarije (zajetni predali v sprednjih vratih in pod osrednjim naslonom za roko, odlagalno mesto pred prestavno ročico z možnostjo indukcijskega polnjenja mobilnega telefona …), precej dolg in razmeroma plitev prtljažnik (gledano od poda do prekrivne ponjave) pa meri ne ravno rekordnih, a z družinskega vidika uporabnih 524 oziroma 1.640 litrov.

Opreme ultimate trenutno ni več v ponudbi; zamenjuje jo primerljivo bogat paket business elegance.

Testno insignio je poganjal močnejši izmed dveh dizelskih motorjev v ponudbi, dvolitrski štirivaljnik (vstopni je 1,5-litrski trivaljnik), ki s svojimi 128 kW (174 KM) moči in 380 Nm navora ne pušča odprtih želja. Tako motorizirana insignia je hiter in zmogljiv potovalni avtomobil, ki zlahka dosega hitrosti več kot 200 km/h (kjer je to dovoljeno, seveda) in do polovice te vrednosti pospeši v devetih sekundah. Motor je umirjen in mehko tekoč, zaradi zveznega podajanja moči včasih pušča vtis manjše moči, kot jo zmore (zgolj po občutku, v resnici je avtomobil lahko zelo hiter). Samodejni menjalnik prestavlja mehko in tekoče, le pri speljevanju utegne biti malce bolj grob. Kot celota se med hitro vožnjo po avtocesti insignia zelo dobro počuti in se zaradi svoje velikosti vseskozi ponaša z zanesljivo lego. Vožnja je malce bolj čvrsta, brez nepotrebnega »plavanja« čez neravnine ali pretiranega nagibanja v zavojih. Pri kakšnem pretiranem priganjanju skozi ovinke se sicer ne počuti najbolje, a brez skrbi – v hitri in tekoči vožnji boste uživali, le brez pretiravanja. Če želite resnično športno insignio, potem izberite različico GSi.

Pod črto gre za temeljito opremljen in tehnično soliden avtomobil, je pa res, da takšen, kot je bil testni, stane 42 tisočakov oziroma brez dodatkov (že omenjena sprednja sedeža s certifikatom AGR, sistem hud, ozvočenje bose, kovinska barva in še kakšna malenkost) 38 tisočakov in pol. Ne ravno poceni, a v resnici pošteno glede na vse, kar nudi.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov