Avto.info

Ford puma 1.0 ecoboost mHEV ST-line X

Kremplji so odlično nabrušeni

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

Ford puma 1.0 ecoboost mHEV ST-line X: Kremplji so odlično nabrušeni Ford puma 1.0 ecoboost mHEV ST-line X: Kremplji so odlično nabrušeni Ford puma 1.0 ecoboost mHEV ST-line X: Kremplji so odlično nabrušeni Ford puma 1.0 ecoboost mHEV ST-line X: Kremplji so odlično nabrušeni Ford puma 1.0 ecoboost mHEV ST-line X: Kremplji so odlično nabrušeni Ford puma 1.0 ecoboost mHEV ST-line X: Kremplji so odlično nabrušeni Ford puma 1.0 ecoboost mHEV ST-line X: Kremplji so odlično nabrušeni Ford puma 1.0 ecoboost mHEV ST-line X: Kremplji so odlično nabrušeni Ford puma 1.0 ecoboost mHEV ST-line X: Kremplji so odlično nabrušeni Ford puma 1.0 ecoboost mHEV ST-line X: Kremplji so odlično nabrušeni Ford puma 1.0 ecoboost mHEV ST-line X: Kremplji so odlično nabrušeni Ford puma 1.0 ecoboost mHEV ST-line X: Kremplji so odlično nabrušeni

Naj samo na kratko povzamemo tisto, čemur marsikateri drug avtomobilski medij najverjetneje nameni tretjino članka, čeprav to pravzaprav niti ni tako zelo pomembno: novodobna puma je kompaktni križanec in s predhodnikom, kompaktnim kupejem, razen imena nima dosti skupnega. Obe temeljita na fiestini osnovi, vsaka v svojem času, jasno.

No, morda še to, da ima tudi ta puma raje mlajše voznike, saj gre za enega bolj dinamično obarvanih križancev in zagotovo takega, ki se ponaša z enimi izmed najboljših voznih lastnosti. Z odlično uravnoteženim in ravno prav čvrstim podvozjem se suvereno zagrize v ovinek, se ob tem prav malo nagiba in skupaj z natančnim volanom nudi prav prijetne užitke. Ne, to ne pomeni, da je kakor koli zahtevna, prav krotka je lahko in dovolj udobna. No, če iščete predvsem udobnega križanca, potem se ozrite v smeri škode kamiq, na primer, če večji poudarek dajete dobrim voznim lastnostim, pa bo puma na spisku popolnoma v vrhu. A je res, da je vzmetenje paketa ST-line X čvrstejših nastavitev, titanium je udobnejši.

S svojim poudarjeno dinamičnim značajem ima, kot prava puma, najraje mlajše voznike.

Kot celota sledi oblikovni filozofiji sodobne generacije Fordovih vozil. Priznamo, v živo je videti (še) bolje kot na fotografijah, značilno Fordova je tudi notranjost z osrednjim zaslonom sistema sync 3, priročnimi gumbi prezračevanja in po novem z možnostjo digitalnih merilnikov pri bolje opremljenih različicah. Ti so jasni in pregledni ter spremenljive grafike glede na izbran režim vožnje, kar je stvar okusa, ne glede na to boste cenili zelo dobro ergonomijo, natančno izdelavo in visoko stopnjo kakovosti uporabljenih materialov. Tu je še kopica uporabnih mest za drobnarije, tudi sicer puma prostorsko ne razočara, čeprav ni med najprostornejšimi – tu nedvomno izstopa škoda.

Prtljažnik je prostorsko povprečen, z dvojno višino dna (v višjem položaju je ravno) ter zajetnim dodatnim prostorom pod njim. Ta ne omogoča le prevoza višjih predmetov (kakšne lončnice, na primer), temveč je obdan s trpežno plastiko in opremljen s čepom v dnu. Da, vanj lahko nalijete vodo, ga očistite in preprosto izpraznite. Možnosti uporabe je mnogo, še kakšna bi se pokazala, če bi imeli vozilo na testu dlje časa. Lahko ga napolnite z ledom in vanj zakopljete corono ali v njem okopate psa, čeprav odkrito dvomimo, da boste to počeli prav pogosto – bodisi zato, ker ne boste vozili pod vplivom alkohola, bodisi zato, ker bo kosmati prijatelj verjetno poškropil še vse okoli sebe. Kakor koli, vedno lahko tja spravite kakšen resnično umazan predmet, izjemno blatne pohodne čevlje ali kaj podobnega.

Litrski bencinski motor, podprt z blagim 48-voltnim hibridom, se izkaže kot odlična alternativa dizelskim tekmecem.

Pri motorjih ni prav dosti izbire, saj ne premore dizelskih agregatov, na bencinski strani pa je le litrski trivaljnik v treh različicah, od katerih sta dve podprti z blagim, 48-voltnim hibridnim sistemom. Preizkusili smo (naj)močnejšo, s hibridom podprto možnost, ki s svojimi 114 kW (155 KM) prekaša tekmece in tudi zaradi 50 Nm navorskega dodatka, ki ga prispeva sicer »16-konjski« elektromotor, pušča zelo dober vtis. Celoten pogonski sklop je resda nekaj manj zvočno zatesnjen (a ne zaradi hibrida, temveč bolj zaradi športnega poudarka), a zato zelo prijetno odziven prek širokega območja vrtljajev. Za povrh je poraba goriva tako motorizirane pume zelo zmerna – na testu smo ob ne ravno najlažji desni nogi namerili manj kot šest litrov na sto prevoženih kilometrov. Glede zmogljivosti (uradni podatki navajajo sekundo slabši pospešek do stotice) ni nič kaj dosti manj odločen niti šibkejši hibrid (92 kW/125 KM), katerega poraba je podobna, cena z enako opremo pa tisočaka nižja. No, manj moči je vseeno občutiti, a tudi šibkejša puma zna izpolniti pričakovanja.

Ne glede na to in kljub popustu v višini 1.500 evrov je vse prej kot poceni avtomobil – 23 tisočakov in pol (z upoštevanim popustom) stane v kombinaciji s šibkejšim hibridom in zelo dobro založenim paketom opreme titanium X, močnejši hibrid in športni ST-line X segata do 25 in pol. Z doplačilnimi dodatki pa cena zlahka preseže 30 tisočakov …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov