Avto.info

Hyundai ioniq electric impression

Najčistejši trojček

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

Hyundai ioniq electric impression: Najčistejši trojček Hyundai ioniq electric impression: Najčistejši trojček Hyundai ioniq electric impression: Najčistejši trojček Hyundai ioniq electric impression: Najčistejši trojček Hyundai ioniq electric impression: Najčistejši trojček Hyundai ioniq electric impression: Najčistejši trojček Hyundai ioniq electric impression: Najčistejši trojček Hyundai ioniq electric impression: Najčistejši trojček Hyundai ioniq electric impression: Najčistejši trojček Hyundai ioniq electric impression: Najčistejši trojček

Saj poznate ioniqa: klasični hibrid, priključni hibrid ali popolnoma električna izvedba. Tokrat smo pod drobnogled vzeli zadnjo in po kar nekaj električnih avtomobilih, ki smo jih preizkusili v zadnjem času, moramo priznati, da je eden najboljših. Ni najmočnejši, najzmogljivejši, najbolj »in«, niti najdaljšega nima … A kot celota je eden izmed redkih, če ne kar edini električni avtomobil na našem trgu, ki to še najmanj poudarja. Saj veste, majhen prtljažnik, visok pod, nenavadna oblika, sedenje kot na šolskem stolčku … Ja, ioniq je, čeprav je electric, praktično enak običajnemu avtomobilu, zato ni treba biti kakšen poseben električni navdušenec, da se odločite zanj.

»Kaj pa doseg?« porečete. 280 kilometrov po tehničnih podatkih, v praksi pa dobrih 200, morda tja do 250 kilometrov z enim polnjenjem. Seveda odvisno od načina vožnje. Če ga po avtocesti »tiščite« precej prek omejitev, jih je lahko tudi le 150. Uradno na sto kilometrov porabi 11,5 kWh električne energije, mi pa smo dosegli testno povprečje 12,4 kWh. Vožnja v skladu z omejitvami hitrosti, tudi po avtocesti, z običajnim tempom prometa. Skratka, približno tako, kot vozi povprečen voznik.

Hyundai s hibridnim in priključnohibridnim ioniqom pobira rokavico toyote prius, z električnim pa jo meče še dlje.

Takšnim potrebam zadošča električni motor z močjo 88 kW oziroma v bencinskem žargonu 120 »konji«, kar skupaj z bogatim navorom omogoča zelo suverene zmogljivosti – s pospeškom pod desetimi sekundami ne pušča prav veliko odprtih želja, s končnimi 165 km/h prav tako ne. Ob speljevanju je resnično poskočen, zaradi momenta motorja pa se na spolzki podlagi sprednji (pogonski) kolesi kaj radi zavrtita v prazno oziroma vmes precej grobo poseže varnostna elektronika. Da, oprijem pnevmatik z ultra nizkim kotalnim uporom je pač omejen.

Visokonapetostna litij-ionska baterija je nameščena v zadku vozila; med zadnjimi kolesi oziroma pod prtljažnikom in zadnjimi sedeži, zato z ničimer ne krni notranje prostornosti ali uporabnosti avtomobila. Seveda omogoča tako hitro kot običajno polnjenje na domači vtičnici, ki traja od dobre pol ure (hitro) do prek noči, kadar doma priklopite popolnoma praznega ioniqa. Sedi se precej nizko, položaj za volanom je ergonomsko dobro domišljen, presenetljivo dobro se sedi tudi na zadnjih sedežih. Je pa res, da bodo višjerasli zaradi rahlo kupejevske silhuete in proti zadku padajoče linije strehe z glavo večkrat pobožali strop. Prtljažnik? S 350 litri ne ravno rekordno velik, a z ravnim dnom in možnostjo povečanja z zlaganjem zadnjih sedežev.

Ioniq electric je eden izmed redkih – če ne celo edini – električni avtomobil ta hip, ki je skoraj popolnoma na ravni običajno gnanih.

Električni ioniq se pelje kot običajen avtomobil s samodejnim menjalnikom (roko na srce, stikala namesto klasične ročice sprva terjajo nekaj privajanja), če želite, pa nudi precej možnosti glede režima vožnje. Okej, športni, običajni ali eko, nato pa še stopnjo regeneracije energije (z obvolanskima stikaloma lahko izbirate med štirimi; zadnja je tako intenzivna, da se zavorne luči prižgejo že ob umiku noge s stopalke za plin), intenzivnost klimatske naprave (če je v vozilu le voznik, ta lahko deluje le zanj), omejitev največje hitrosti … Skratka, na voljo so številne možnosti povečanja učinkovitosti. Merilniki so prilagojeni električnemu pogonu in kot taki dovolj pregledni, infotainment sistem z na dotik občutljivim zaslonom pa, tako kot pri vseh novejših hyundaijih, eden izmed boljših (razen slike kamere za pomoč pri vzvratni vožnji).

Tudi oprema je bogata in že v osnovnem premium nudi zelo veliko, impression pa za dva tisočaka in pol ponudi še ogrevane in hlajene ter električno nastavljive usnjene sedeže, ogrevan volanski obroč in nekaj dodatne varnosti (sistema za nadzor mrtvih kotov in opozarjanje na prečni promet pri vožnji vzvratno). Gre torej za resnično temeljito opremljen avtomobil, ki na ceniku stane 37.500 evrov. Ob upoštevani subvenciji 7.500 evrov, kolikor ste upravičeni pri nakupu električnega vozila, pa okroglih 30 tisočakov, kar je primerljivo z drugimi »električarji« na trgu.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov