Avto.info

Volkswagen golf 1.0 TSI DSG comfortline

Najmanjši do zdaj

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

Volkswagen golf 1.0 TSI DSG comfortline: Najmanjši do zdaj Volkswagen golf 1.0 TSI DSG comfortline: Najmanjši do zdaj Volkswagen golf 1.0 TSI DSG comfortline: Najmanjši do zdaj Volkswagen golf 1.0 TSI DSG comfortline: Najmanjši do zdaj Volkswagen golf 1.0 TSI DSG comfortline: Najmanjši do zdaj Volkswagen golf 1.0 TSI DSG comfortline: Najmanjši do zdaj Volkswagen golf 1.0 TSI DSG comfortline: Najmanjši do zdaj Volkswagen golf 1.0 TSI DSG comfortline: Najmanjši do zdaj Volkswagen golf 1.0 TSI DSG comfortline: Najmanjši do zdaj Volkswagen golf 1.0 TSI DSG comfortline: Najmanjši do zdaj

Kako bodo sosedje in znanci vedeli, da je vaš golf čisto novi, torej prenovljeni model sedme generacije? Najbolj 'ziher' bo, če ga boste izbrali v novi gorčični oziroma kurkumino rumeni kovinski barvi. Ostale spremembe, kot so rahlo preoblikovana žarometa in odbijača z več kromiranimi detajli, so namreč premišljene in elegantne, a obenem vse prej kot očitne ali vpadljive.

Še bolj konservativno so se v Wolfsburgu lotili prenove notranjosti, kjer je edina omembe vredna novost multimedijska naprava z 20,3-centimetrskim (8-palčnim) zaslonom na dotik. Ta se pohvali z boljšo ločljivostjo in kristalno sliko, poleg tega pa ima tudi nov vmesnik, ki je še bolj pregleden in prijeten za uporabo. Za razliko od dražje doplačljive izvedbe s 23,4-centimetrskim (9,2-plačnim) zaslonom so pri manjši enoti discover media, s katero je bil opremljen naš testni golf, ohranili dva vrtljiva gumba, ki še vedno bolje opravljata svoje poslanstvo od kakršne koli površine, občutljive na dotik.

Najmanjši motor v golfovi ponudbi do zdaj je namenjen bolj umirjenim voznikom.

Ostalo je takšno, kot je bilo, s premišljeno ergonomijo in kakovostnimi materiali vred. Tudi s prostornostjo, zlasti v drugi vrsti, golf ostaja pri vrhu. Največja novost pa se skriva pod sprednjim pokrovom. Kralj C-segmenta je namreč prvič na voljo tudi z litrskim trivaljnim motorjem. Gre za turbobencinski mlinček z oznako TSI, ki razvije 81 kilovatov (110 KM) in 200 Nm navora med 2.000 in 3.500 vrtljaji na minuto. Ta se zelo rad zavrti in je tudi dovolj zmogljiv, a če želimo iz njega izvabiti živahnost, moramo odločno stopiti na plin. To pa nas pripelje do težave, ki je skupna večini majhnih strojčkov v ne več tako majhnih avtomobilih.

Če jih malo priganjamo, hitro postanejo nesorazmerno požrešni. Pri golfu to pomeni porabo okoli devet litrov na 100 kilometrov, ki se le z lahko desno nogo konkretno spusti pod osem, pri čemer smo se mi morali zadovoljiti s povprečjem 7,9 litra na 100 kilometrov. Sedemstopenjski dvosklopčni menjalnik se mu zelo dobro poda, saj še dodatno prispeva k udobju in lahkotnosti uporabe. Menjalnik prestavlja hitro in navadno točno takrat, ko to pričakujemo, a ima eno hibo, ki smo jo zaznali tudi pri nekaterih drugih Volkswagnovih izdelkih z oznako DSG.

Pri pretikanju v vzvratno prestavo si včasih vzame preveč časa in dovoli, da avtomobil na klancu leze naprej, nato pa grobo zagrabi. To je skoraj tako moteče kot takrat, ko z mezincem na nogi (bosi, seveda) 'pribijemo' v rob postelje. Drugače pa prenovljenemu golfu res nimamo česa zameriti. Čeprav model s tem motorjem ne premore prefinjenega večvodilnega vpetja zadnjih koles, v ovinkih ponuja nevtralno lego in je vselej dovolj udoben. Volanski mehanizem je natančen, a bi za dinamično vožnjo lahko posredoval več informacij o dogajanju pod kolesi.

Prenovljeni golf sledi najnovejšim trendom na področju varnosti in povezljivosti, obenem pa ni več dražji od tekmecev.

Skratka, golf nadaljuje svojo pot s preverjenim receptom, ki vključuje samo kakovostne sestavine, a brez eksotičnih dodatkov, ki morda ne bi bili po okusu večine kupcev. V Wolfsburgu so torej nadgradili in posodobili zelo dobro osnovo, s čimer lahko še naprej krotijo večino tekmecev. Nekateri so se mu sicer že močno približali, a obenem izgubili adut ugodnejše cene, kar igralca z najdaljšo tradicijo znova postavlja v malce boljši položaj. Izbiro malega litrskega strojčka pa, tako kot pri hyundaiju i30 (AF 215), priporočamo predvsem bolj umirjenim voznikom. Za dinamično naravnane bo bolj racionalna izbira 1,4-litrski stroj, ki je za razliko od trivaljnika živahen tudi brez priganjanja.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov