Avto.info

Audi e-tron GT quattro

Umirjen izlet ali adrenalinsko doživetje?

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

Audi e-tron GT quattro: Umirjen izlet ali adrenalinsko doživetje? Audi e-tron GT quattro: Umirjen izlet ali adrenalinsko doživetje? Audi e-tron GT quattro: Umirjen izlet ali adrenalinsko doživetje? Audi e-tron GT quattro: Umirjen izlet ali adrenalinsko doživetje? Audi e-tron GT quattro: Umirjen izlet ali adrenalinsko doživetje? Audi e-tron GT quattro: Umirjen izlet ali adrenalinsko doživetje? Audi e-tron GT quattro: Umirjen izlet ali adrenalinsko doživetje? Audi e-tron GT quattro: Umirjen izlet ali adrenalinsko doživetje? Audi e-tron GT quattro: Umirjen izlet ali adrenalinsko doživetje? Audi e-tron GT quattro: Umirjen izlet ali adrenalinsko doživetje? Audi e-tron GT quattro: Umirjen izlet ali adrenalinsko doživetje? Audi e-tron GT quattro: Umirjen izlet ali adrenalinsko doživetje?

AUDI E-TRON GT. V primerjavi s porschejem je audi vseeno malce bolj »civilen«, mehkejši in kot tak bolj udoben (ter, seveda, zelo hiter) avtomobil, s katerim se zlahka odpravite na izlet po toskanskih gričih in ob prekrasnih razgledih ter odlični hrani uživate v vožnji tega skoraj natanko pet metrov dolgega štirivratnega kupeja. Po merah je podoben modelu A7 sportback, a je od njega vseeno nekoliko širši in nižji ter precej agresivneje oblikovan, s čimer že na prvi pogled daje jasno vedeti, da ni od muh. Značilne, ostre Audijeve poteze so tu še ostrejše, nizka ramenska linija in proti zadku padajoča streha avtomobil optično še zniža, vse skupaj pa zaokrožujejo velika, kar 21-palčna kolesa. Notranjost je, če se lahko tako izrazimo, precej običajna – seveda ukrojena po najsodobnejših merilih znamke, kar pomeni izdatno digitalizirano okolje, a vseeno premore klasična stikala za uravnavanje prezračevanja in nekaterih drugih najpogosteje uporabljanih funkcij. Skratka, arhitekturno je v osnovi enaka drugim Audijevim modelom, brez kakšnih posebnih futurističnih (in v praksi ne vedno najbolj uporabnih) rešitev.

Baterijo je mogoče polniti z močjo vse do 270 kW, kar pomeni dobrih 20 minut do 80 odstotkov napolnjenosti.

Sedi se naravnost odlično, športno nizko, se razume, voznikovo okolje je zaradi izdatnih nastavitev sedeža in volanskega obroča kot ulito za ljudi različnih velikosti. Tudi zadaj je prostora več kot dovolj za dva odrasla potnika (zaradi domiselne razporeditve baterijskih sklopov v dnu tudi za stopala) – pravzaprav se tam uradno lahko peljejo trije ljudje. Prtljažnika je za solidnih 405 litrov, tu je še dodaten prtljažnik (81 litrov) v sprednjem delu, kjer je ravno dovolj prostora za obvezno opremo in polnilni kabel (pravzaprav dva, enega za polnjenje na domači, drugega na hitri vtičnici). Ja, tak dodaten prtljažnik je pri električnih zlata vreden, saj od »mimoidočih psov polulan kabel«, ko se odklopite z javne polnilnice, spravite tja, ne med kovčke s prtljago ali vrečke z vsebino sobotnega nakupa. Notranjost je natančno izdelana (morda za spoznanje manj kot v taycanu) in v skladu s trajnostnimi načeli z nekaterimi recikliranimi elementi, kot so talne preproge iz odsluženih ribiških mrež.

Tehnična osnova je sorodna porscheju taycanu, kar pomeni 800-voltno zasnovo, po en električni motor na vsaki osi in pogon na vsa štiri kolesa. Sprednji je opremljen z eno-, zadnji pa z dvostopenjskim menjalnikom in ob zares odločnem pospeševanju občasno začutite rahel sunek, ko prestavi iz prve v drugo. Skupne moči je za 350 kW (476 KM) oziroma v kratkotrajnem režimu boost, ki traja 2,5 sekunde, 390 kW (530 KM). Takrat se ob odločnem pritisku na stopalko za plin avtomobil dobesedno izstreli iz mesta (zaradi pogona na vsa štiri kolesa nima težav s prenosom moči na cesto), telesa voznika in potnikov prilepi ob sedež, stotico na merilniku hitrosti doseže v le 4,1 sekunde in zvezno, kot električni vlak, pospešuje do 245 km/h končne hitrosti. Takrat je poraba elektronov, seveda, zelo velika, ob mešani vožnji pa presenetljivo ugodna – priznamo, pričakovali smo več kot 25 kWh na sto kilometrov, kolikor je znašalo testno povprečje. Rekuperacija med mestno in podeželsko vožnjo (zmerno pospeševanje in zaviranje) je namreč zelo učinkovita, porabo še najbolj dvigne (hitrejša) vožnja po avtocesti, a vseeno je 350, celo 400 kilometrov v kosu lahko popolnoma realna številka.

Vožnjo lahko spremlja umetno ustvarjen zvok, globok in poln, ki še dodatno zaokroži odlične zmogljivosti.

Zelo dobro se e-tron GT počuti na zaviti podeželski cesti z malce daljšimi, lepo speljanimi zavoji. Čeprav je malce mehkejši in ne tako ostrih nastavitev kot taycan, ne nudi prav nič manjših vozniških užitkov, tudi mehkejši volan je zelo natančen. Zaradi baterij v dnu in s tem povezanega nizkega težišča je lega na cesti zelo dobra, vozne lastnosti zaradi krmiljenja zadnjih koles (do 2,5 stopinje) odlično uravnotežene in med vožnjo e-tron zelo dobro skriva svojih več kot 2,3 tone mase. Tudi zavore so izjemno učinkovite. Bi ga torej zapeljal v domačo garažo? Bi. Kljub vrhunskim zmogljivostim in vozniškim užitkom, ki jih nudi, je vsakodnevno uporaben avtomobil, z več kot zadostnim dosegom in kljub športni zasnovi ustrezno visoko ravnijo udobja. Le dobrih sto tisočakov oziroma v primeru testnega vozila še slabih 40 zraven morate imeti.

Dodatne informacije lahko najdete tudi na straneh:

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov