Avto.info

Podpora Zavoda Varna pot

Podpora širši družbeni razpravi glede problematike alkohola v cestnem prometu

Podpora Zavoda Varna pot: Podpora širši družbeni razpravi glede problematike alkohola v cestnem prometu

Podpora Zavoda Varna pot

Avtor: Foto: HUK-Coburg

Zaradi medijskega odziva in povpraševanja novinarjev o pobudi ministrice za infrastrukturo mag. Alenke Bratušek in direktorja Javne agencije za varnost prometa (AVP) mag. Igorja Velova, vezano na predlog zakonodaje o alkoholu v cestnem prometu (CP) podajamo naslednje mnenje.

Veseli nas, da sta se pristojna ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek in direktor AVP mag. Igor Velov odzvala na perečo problematiko alkohola ter njegovega vpliva na varnost slovenskih cest, na katerega smo opozorili v naši pobudi, s 6.novembra 2018, ki sta jo podprli tudi Zdravniška zbornica Slovenije in Zbornica kliničnih psihologov Slovenije. Kot smo razbrali iz medijev, sta Bratuškova in Velov Vladi in Državnemu zboru podala predlog k spremembi zakonodaje na področju alkohola v cestnem prometu, in sicer znižanje dovoljene stopnje alkoholiziranosti iz 0.5 na 02. promila alkohola v krvi ter pridržanje in storitev kaznivega dejanja za vse voznike, ki so zaloteni pri vožnji nad 1.1. promila alkohola v krvi.

Na podlagi izkušenj najvarnejših držav EU ugotavljamo, da je zakonska stopnja alkoholiziranosti v posamezni državi pomemben, vendar le en izmed sistemskih ukrepov. Sama učinkovitost je pogojena z vzporednimi zakonskimi orodji: alkohol primarni vzrok nastanka prometne nesreče, odvzem vozniškega dovoljenja, prepoved vožnje za določeno obdobje brez izjem, izločitev vinjenega voznika ter pridržanje brez izjem, dodatni ukrepi za mlade voznike ter povratnike, 1-3 letne pogojnih kazni in hude sankcije ob njihovi kršitvi, zaseg vozila, lestvica in stopnja denarne kazni glede na vsebnost alkohola, kontrolni zdravstveni pregledi, psihološko testiranje, izobraževalni tečaji z udeležbo žrtev prometnih nesreč, ob povzročitvi prometne nesreče z različnimi posledicami stopnjevanje sankcij, ob zaznavi alkohola prenehanje veljavnosti avtomobilskega obveznega zavarovanja in poravnava celotne povzročene škode itd. Takšni ukrepi zajemajo določene spremembe zakonodaje na prekrškovni ravni zakona o prekrških, Zakona o pravilih cestnega prometa – voznikih, Kazenskega zakonika in Zakona o kazenskem postopku, Zakona o obveznem avtomobilskem zavarovanju itd.

V Sloveniji smo del učinkovitih ukrepov že uvedli leta 2008**, vendar pa jih je zakonodajalec z liberalno ureditvijo leta 2011/12*** spremenil in povzročil nadaljevanje "odkrite" strpnosti do prisotnosti alkohola v cestnem prometu ter neučinkovite in nerazumljive sodne prakse, ki se je iz tega razvila. Prepričani smo, da predlog zajema tudi določene korekture zakonskih neskladij in anomalij ter zajem katerih od zgoraj navedenih ukrepov. O njih še nismo seznanjeni, zato se o primernosti, kvaliteti predloga in ukrepov še ne moremo opredeliti.

Naša želja je, da kot odgovorna družba in posamezniki pri teh vprašanjih presežemo politična nesoglasja in preračunljivost ter se pri obravnavi in odločanju o navedeni problematiki preprosto zavemo, da je postavitev zakonskih meja in učinkovitih orodij tudi naš lasten prispevek in odgovornost k zaustavitvi morije, ki jo alkohol in druge prepovedane substance povzroča na slovenskih cestah. Če smo v dvomu zaradi pravic posameznika, ne pozabimo, na pravice številnih udeležencev v cestnem prometu, ki so bili zgledni deležniki v prometu, pa jih med nami žal ni več ali pa so v nesreči izgubili svoje zdravje. Izgubili pa niso le oni, njihovi bližnji, temveč tudi povzročitelji in celotna naša družba. Zaradi nerazumevanje te odgovornosti, smo od leta 1991 do danes zaradi alkohola zgubili več kot 2.000 naših bližnjih, skoraj 50.000 oseb pa so hude telesne poškodbe zaznamovale za vedno.

Mnenje, da se to dogaja njim, onim tam in da smo mi in naši bližnji pri tem nedotakljivi, je zmotno, verjemite nam, saj smo tudi sami podobno razmišljali. Prehitro pa se to lahko pripeti tudi nam in zato si želimo pravilnega razumevanja in soustvarjanja Vizije NIČ, ki je edini civilizacijski in humani cilj. Prispevajte tudi vi svoj del k njeni uresničitvi.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov