Avto.info

Pozor, železniški prehod!

Sistemi COPS@rail za varnejši promet na cestnih odsekih, ki prečkajo nivojske železniške prehode

Pozor, železniški prehod!: Sistemi COPS@rail za varnejši promet na cestnih odsekih, ki prečkajo nivojske železniške prehode

Pozor, železniški prehod!

Avtor: Foto: Zavarovalnica Triglav, d.d.
Pozor, železniški prehod!: Sistemi COPS@rail za varnejši promet na cestnih odsekih, ki prečkajo nivojske železniške prehode Pozor, železniški prehod!: Sistemi COPS@rail za varnejši promet na cestnih odsekih, ki prečkajo nivojske železniške prehode Anton Strah - GZ Trebnje

Anton Strah - GZ Trebnje

Zavorna pot vlaka, ki vozi s hitrostjo 100 km na uro, je dolga okoli 1 kilometer. V cestnem križišču se lahko izsiljevanje prednosti konča brez hujših posledic, na nivojskih prehodih ceste čez železniško progo pa je to prej izjema. Opozorilni sistemi COPS@rail bodo odslej v sklopu projekta Skupaj za večjo prometno varnost na 12 cestnih odsekih po Sloveniji s signalizacijo udeležence v prometu opozarjali na morebiten prihod vlaka, občinam pa omogočili boljši vpogled v ravnanje voznikov na tovrstnih prehodih.

Problematika varnosti cestnega prometa na nivojskih prehodih ceste čez železniško progo je povezana predvsem z neupoštevanjem prometnih predpisov. K temu pogosto prispevajo še megla, slabo vreme, bleščanje sonca, slaba preglednost, nepremišljena in objestna ravnanja ter slabše ali neprimerno psihofizično stanje udeležencev cestnega prometa, navajajo pri policiji in dodajo, da so zato posledice neustreznega ravnanja voznikov ob prečkanju železniških prehodov (pre)pogoste prometne nesreče. Še zlasti nevarni so prehodi brez zapornic ali brez svetlobnih znakov ob zmanjšani vidljivosti in preglednosti. Potrebno se je namreč zavedati, da je po podatkih Agencije za varnost prometa zavorna pot vlaka, ki vozi s hitrostjo 100 km na uro, okoli 1 kilometer.

Prvi taki sistemi v Sloveniji
Podjetje COPS system (oz. Aktivna signalizacija Korun, kot se je podjetje COPS systems imenovalo pred preimenovanjem februarja letos) je v sodelovanju z Zavarovalnico Triglav in slovenskimi občinami, ki so se uspešno prijavile na razpis, začelo postavljati sisteme COPS@rail (Collision Preventing Safety system) na 12 cestnih odsekih, ki prečkajo železniško progo in so pasivno zavarovani le z andrejevim križem. Gre za prve tovrstne opozorilne sisteme na naših tleh. Ti poudarjajo nivojski prehod, opozarjajo voznike na zaustavitev in previdnejše prečkanje železniške proge ter na podlagi podatkov o prometni statistiki, ki jih beležijo enote sistema, omogočajo nadaljnje ukrepe za povečanje varnosti in optimizacijo prometnega režima.

Enote sistema COPS@rail zaznajo prihajajoča vozila po cesti in jih z utripalci opozorijo na potencialno nevarnost ob prečkanju železniške proge. Na vsakem prehodu sta postavljeni dve enoti sistema, in sicer na vsaki strani prehoda ena. Vsaka enota vsebuje senzorje, kontrastno tablo in rumene utripalce. Sistem zazna tudi hitrost prihajajočih vozil in jih, če pred prehodom ne upočasnijo, začne opozarjati s povečano frekvenco utripanja.

»Ponekod so vozni redi vlakov zelo neredni in domačine, ki se zanašajo na to, da vlaka ob določeni uri ne bo, lahko včasih preseneti vlak, kar pa se lahko konča tragično. Točke, ki jih opremljamo, so pogosto tudi nevarne za tiste voznike, ki se prvič ali redko vozijo po določenih cestah in zaradi vremenskih pogojev ali infrastrukturnih omejitev ne zaznajo, da se bližajo prehodu čez železnico,« je po prvih postavitvah sistemov pojasnil Peter Korun iz podjetja COPS systems in dodal: V podjetju COPS systems se trudimo z različnimi ukrepi in produkti izboljševati varnost na različnih cestnih odsekih in s tem pripomoči k zmanjšanju tveganj za prometne nesreče. Veseli smo že tretje zaporedne sezone z Zavarovalnico Triglav, s katero si skupaj prizadevamo za zmanjševanje prometnih nesreč v Sloveniji.«

Nesreča nikoli ne počiva
Vsaka železniška nesreča precej zaznamuje lokalno prebivalstvo v neposredni bližini dogodka. Ob tem se pogosto sproži mnogo upravičenih  vprašanj o prehodih, zavarovanih zgolj z andrejevim križem, še posebno tam, kjer prehod prečkajo šolarji in starejši.

Gasilci Gasilske zveze Trebnje so v preteklosti že posredovali v prometnih nesrečah na železniških prehodih. Nekatere so se končale s poškodovanimi udeleženci, druge s smrtnim izidom, vedno pa je nastala velika materialna škoda. Gasilci iz Trebnjega opažajo, da sta najpogostejša vzroka nesreč na železniških prehodih slaba preglednost vzdolžne osi železniške proge in neprevidnost posameznikov. »Zato je pri prečkanju železniškega prehoda bodisi peš bodisi z avtom nujno potrebna pazljivost. Kljub veliki opreznosti pri prečkanju nezavarovanega železniškega prehoda pa se je, preden stopimo ali zapeljemo na železniški prehod, treba dobro prepričati, ali je prečkanje varno,« svetuje gasilec Anton Strah.

Postavljenih 5 COPS@rail sistemov
S prvimi postavljenimi enotami COPS@rail se lahko pohvalijo Dolenjci in Belokranjci, in sicer v občinah Novo mesto, Straža, Mokronog-Trebelno, Trebnje in Metlika. V vseh občinah se sicer z različnimi ukrepi trudijo povečevati prometno varnost, vendar kot pravi župan občine Metlika Darko Zevnik: »Nikoli ni dovolj sredstev za izpolnitev vseh želja oziroma potreb, zato tovrstni razpisi pridejo še kako prav.« Njegovemu mnenju se pridružuje tudi župan občine Novo mesto Gregor Macedoni: »Ocenjujemo, da bomo s pomočjo tega novega sistema v prihodnje preprečili verjetnost nastanka prometnih nesreč na prehodu prek železniške proge, kar je nov pomemben korak do varnejših cest v naši občini.«

»Na lokaciji, ki smo jo prijavili na razpis, je prehod prek železniške proge, zavarovan le z andrejevim križem. Zaradi umestitve križanja ceste in železnice ter bujnega rastja obstaja velika nevarnost za nastanek nesreče, saj je zaradi bližnjih naselij cesta zelo frekventna, prebivalcem oziroma uporabnikom pa bistveno skrajša pot v smeri Trebnjega oziroma Mirne. Na omenjenem delu je preglednost zelo slaba. Veseli smo sodelovanja in sofinanciranja Zavarovalnice Triglav za sistem COPS@rail, saj verjamemo, da bo ta postavitev vplivala na povečano pozornost voznikov ob prečkanju železniških tirov in s tem na večjo varnost vseh prometnih udeležencev na tem odseku,« je dejal Alojzij Kastelic, župan občine Trebnje.

Skupaj za večjo prometno varnost
Z ureditvijo cestnih odsekov, ki prečkajo železniško progo v slovenskih občinah, se je tako začela nova sezona projekta Skupaj za večjo prometno varnost, ki ga podjetje COPS systems in Zavarovalnica Triglav izvajata že od leta 2014. »Zaradi posledic nesreč na cestnih odsekih, ki prečkajo železniške proge, in s ciljem, da pripomoremo k večji varnosti tudi na tem področju, smo začeli z ureditvijo nekaj prometnih točk, na katerih so udeleženci v prometu izpostavljeni najhujšim poškodbam,« je pojasnil David Toporš, direktor OE Novo mesto Zavarovalnice Triglav, in dodal: »V Triglavu smo ponosni na dosedanje rezultate projekta, saj smo skupaj s partnerjem in občinami varnost povečali na kar 24 nevarnih cestnih odsekih – križiščih, podvozih, mostovih in drugih lokacijah po Sloveniji. Verjamemo, da lahko s skupnimi močmi tudi v prihodnje dosežemo več za dobrobit prometnih udeležencev na nevarnih prometnih točkah.«

Na razpis za postavitev opozorilnih sistemov COPS@rail so se uspešno prijavile občine Novo mesto, Mokronog-Trebelno, Straža, Metlika, Trebnje, Žalec, Šmartno ob Paki, Domžale, Kamnik, Podvelka, Središče ob Dravi in Sežana.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov