Avto.info

Subaru outback 2.5i lineartronic 4dventure

Poseben v najboljšem pomenu besede

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

Subaru outback 2.5i lineartronic 4dventure: Poseben v najboljšem pomenu besede Subaru outback 2.5i lineartronic 4dventure: Poseben v najboljšem pomenu besede Subaru outback 2.5i lineartronic 4dventure: Poseben v najboljšem pomenu besede Subaru outback 2.5i lineartronic 4dventure: Poseben v najboljšem pomenu besede Subaru outback 2.5i lineartronic 4dventure: Poseben v najboljšem pomenu besede Subaru outback 2.5i lineartronic 4dventure: Poseben v najboljšem pomenu besede Subaru outback 2.5i lineartronic 4dventure: Poseben v najboljšem pomenu besede Subaru outback 2.5i lineartronic 4dventure: Poseben v najboljšem pomenu besede Subaru outback 2.5i lineartronic 4dventure: Poseben v najboljšem pomenu besede Subaru outback 2.5i lineartronic 4dventure: Poseben v najboljšem pomenu besede Subaru outback 2.5i lineartronic 4dventure: Poseben v najboljšem pomenu besede Subaru outback 2.5i lineartronic 4dventure: Poseben v najboljšem pomenu besede

Subaru nikoli ni bila množična oziroma mainstream znamka, temveč znamka za tiste, ki točno vedo, kaj želijo, in cenijo preizkušeno tehniko, kot je simetrični štirikolesni pogon. In upamo si trditi, da se z novim z outbackom to ne bo bistveno spremenilo. Poganja ga namreč tehnično posodobljen 2,5-litrski bokserski štirivaljnik, ki je v osnovi nastal za ameriški trg, a se za razliko od ameriške izvedbe ne more zanesti na prisilno polnjenje. Prav tako mu niso namenili nobene vrste elektrifikacije, ki je za tovrstne stroje že skoraj nepogrešljiva. Rezultat je razmeroma skromnih 124 kilovatov moči (170 KM) in 252 Nm navora, ki se na vsa štiri kolesa prenašajo prek brezstopenjskega samodejnega menjalnika CVT lineartronic z osmimi navideznimi prestavami za ročno pretikanje. 

Narejen je predvsem po meri potreb in želja kupcev čez lužo, zato pri nas malce bolj izstopa.

S temi predpostavkami skoraj 4,9 metra dolg in malce več kot 1,6 tone težek karavan, seveda, ne more biti bliskovito hiter. Za pospešek od 0 do 100 kilometrov na uro potrebuje 10,2 sekunde in doseže končno hitrost 193 kilometrov na uro. Toda v praksi ne moremo reči, da deluje podhranjeno. Menjalnik solidno opravlja svojo nalogo. In čeprav ob bolj odločnem pritisku na plin požene bokserski stroj v visoke vrtljaje, je razlika med glasnostjo motorja in dejanskimi zmogljivostmi manjša, kot bi pričakovali. Ne glede na to je vožnja najbolj prijetna, ko se nam ne mudi in s stopalko plina nismo pretirano grobi. Takrat veliki »subi« pokaže, da je odličen potovalnik, saj zelo lahkotno melje kilometre. 

Da je vožnja udobna in prijetna, skrbijo tudi mehko vzmetenje, zajetni mehki sedeži in dobra zvočna zatesnitev kabine. Sicer pa je to nedvomno subaru z najbolj dovršeno notranjostjo do zdaj. Večji del armaturne plošče in sredinskega grebena je oblazinjen in tudi ostali materiali so kakovostni in prijetni na otip. Instrumenta plošča z analognima merilnikoma in barvnim zaslonom med njima ohranja klasično zasnovo, medtem ko sredinska konzola gosti multimedijsko napravo s kar 29,4-centimetrskim (11,6-palčnim) zaslonom na dotik. Ob tem pozdravljamo, da so za upravljanje osnovnih funkcij avdio in klimatske naprave tu še klasični gumbi in vrtljiva stikala. Pritoževati se ne moremo niti nad prostornostjo. Prostor je radodarno odmerjen zlasti v drugi vrsti, kjer ga je več kot pri predhodniku. Prtljažnik bo zadovoljil večino potreb, a glede na zunanje mere avtomobila zaradi štirikolesnega pogona ni ravno volumenski rekorder.

Nova platforma SGP (Subaru Global Platform) mu poleg večje strukturne trdnosti prinaša tudi prostornejšo kabino.

Sicer pa outback zelo vestno skrbi za varnost voznika in potnikov. Poleg štirikolesnega pogona, ki v kombinaciji s programi X mode omogoča brezskrbno vožnjo ne le na asfaltu, temveč tudi po snegu in blatu, je tu še zelo pester nabor varnostnih in asistenčnih sistemov. Poleg kamer za vožnjo po cesti in na terenu premore kamero, ki spremlja voznikov pogled in ga opozori takoj, ko ugotovi, da ni usmerjen na cesto. Zelo učinkovita sta tudi prilagodljiv tempomat in sistem za ohranjanje vozila na sredini voznega pasu, ki omogočata avtonomno vožnjo druge stopnje. Vse našteto je serijsko vgrajeno že pri osnovnem paketu opreme style in vključuje še ogrevanje sprednjih in zadnjih sedežev ter volanskega obroča, žaromete v tehniki LED in električni pomik prtljažnih vrat. Paket 4dventure dodatno prinaša še zaščite sprednjega in zadnjega odbijača, strešne nosilce z večjo nosilnostjo, ki jih je mogoče zelo preprosto postaviti v pravokotni položaj, denimo za prevoz koles in drugega tovora, vodoodporne sedeže in preproge ter navigacijo.

Skratka, gre za presenetljivo vsestranski avtomobil, ki vse našteto ponuja za sprejemljivih 45 tisočakov in je ob tem tudi presenetljivo gospodaren pri porabi goriva. Mi smo zabeležili povprečje 8,9 litra na 100 kilometrov. S tem se, seveda, ne more primerjati s turbodizli in hibridi, a se mu pravzaprav ni treba. Z vsem, kar ponuja, je namreč poseben. Poseben v najboljšem pomenu besede.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov