Avto.info

Citroën C3 1.2 puretech 83 shine

Tako zelo francoski

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

Citroën C3 1.2 puretech 83 shine: Tako zelo francoski Citroën C3 1.2 puretech 83 shine: Tako zelo francoski Citroën C3 1.2 puretech 83 shine: Tako zelo francoski Citroën C3 1.2 puretech 83 shine: Tako zelo francoski Citroën C3 1.2 puretech 83 shine: Tako zelo francoski Citroën C3 1.2 puretech 83 shine: Tako zelo francoski Citroën C3 1.2 puretech 83 shine: Tako zelo francoski Citroën C3 1.2 puretech 83 shine: Tako zelo francoski Citroën C3 1.2 puretech 83 shine: Tako zelo francoski

Po čem so najbolj poznani Francozi? Verjetno po tem, da so šarmantni in romantični. V avtomobilskem svetu pa je dolgo veljajo, da so francoski jekleni konjički predvsem mehki in udobni, zlasti Citroënovi so bili nemalokrat celo malce posebni in čudaško inovativni. V zadnjih letih so se nekateri sicer navzeli germanske kompaktnosti in čvrstosti, a ne vsi. Dokaz je prenovljeni C3, ki ohranja tako poseben duh kot pregovorno mehkobo.

Kompaktni citroën se je s tretjo generacijo nekoliko odmaknil od prvih dveh. Po vzoru večjega C4 cactus se je po oblikovni plati začel spogledovati z oblikovnimi križanci. Od večjega brata je prevzel robusten in obenem igriv videz z gumijastimi oziroma zračnimi mehurčki airbumps vred. Ti naj bi varovali karoserijo pred vdrtinami in praskami, ki jih prinese življenje v urbani džungli. Toda upamo si trditi, da imajo vsaj tako pomembno estetsko vlogo, kar potrjuje dejstvo, da so jih s prenovo nekoliko preoblikovali in jih še dodatno poudarili. Prenova je prinesla tudi nov sprednji odbijač in novo masko, novi so še žarometi, ki zdaj serijsko svetijo s popolno tehniko LED. O tem, kako močno ta avtomobil stavi na estetiko, med drugim pričajo možnosti personalizacije. Na voljo je namreč kar 97 kombinacij barv karoserije in strehe, nalepk ter drugih dodatkov. Testni je, denimo, ob kovinsko modri barvi karoserije imel črno streho z dekoracijo ter obrobe meglenk in mehurčkov airbump v beli barvi, kar mu je zagotovilo prijetno izstopajoč videz.

To ni avtomobil za dinamične voznike, temveč za tiste, ki cenijo udobje in estetske detajle.

Notranjost je bila ob prenovi deležna le kozmetičnih popravkov, predvsem na področju barvnih kombinacij in okrasnih elementov na armaturni plošči. Tako v ospredju še naprej ostaja udobje, ki ga zagotavljajo široki in nadpovprečno mehki sedeži v slogu domačega kavča. Žal Francozi niso spremenili ergonomije, pri kateri najbolj zmoti združeno upravljanje multimedijske in klimatske naprave prek zaslona na dotik, ki je vse prej kot praktično. Zaslon namreč ni niti približno tako odziven kot pri pametnih telefonih in tablicah, vse skupaj pa od voznika zahteva preveč pozornosti. Kljub obsežni uporabi trde plastike notranjost kot celota deluje presenetljivo kakovostno, za kar so zaslužni številni okrasni elementi in solidna kakovost izdelave.

Prav nobenega presenečenja pa ne more pripraviti 1,2-litrski bencinski trivaljnik, ki v osnovni, atmosferski izvedbi razvije 61 kilovatov (83 KM) moči in je povezan s petstopenjskim ročnim menjalnikom z razmeroma dolgimi prestavnimi razmerji. Čeprav se z veseljem zavrti, je za pospešek od 0 do 100 kilometrov na uro potrebnih debelih 15 sekund, končna hitrost pa znaša 169 kilometrov na uro. Jasno je, da gre za stroj, ki je namenjen manj zahtevnim voznikom in je ob umirjeni vožnji primerno varčen. Takrat lahko porabi kakšen deciliter manj kot šest litrov na sto kilometrov, če od njega zahtevamo živahnost, pa si brez sramu vzame več kot sedem. Mehkoba je skupni imenovalec tudi pri voznih lastnostih. Mehko vzmetenje skrbi, da je vožnja v glavnem zelo udobna, a to obenem prinaša veliko prečnega in tudi vzdolžnega nagibanja. Ob nekomunikativnem volanu to pomeni, da lahko pri C3 pozabite na dinamično vožnjo, kar nam je pri testnem z razmeroma skromno konjenico precej jasno sporočal tudi vstopni bencinski motor. Boljša bi lahko bila zatesnjenost kabine, v katero prihaja precej hrupa, tudi od podvozja.

S 97 možnimi kombinacijami barve karoserije, strehe in nalepk lahko poskrbi za to, da v domači občini nihče ne bo imel enakega.

Oprema shine (druga najbogatejša v ponudbi) za 15 tisočakov vključuje praktično vse bistvene elemente za udobje, ki si jih lahko želi in potrebuje povprečen sodoben uporabnik. Tu so med drugim samodejna klimatska naprava, multimedijska naprava s 17,8-centimetrskim (7-palčnim) zaslonom na dotik in povezljivostjo s sistemoma Android Auto in Apple CarPlay ter brisalniki s tipalom za dež. Malce drugače je na varnostnem področju. Serijsko sta med drugim vgrajena sistem za opozarjanje na nenamerno zapuščanje voznega pasu in prepoznavanje prometnih znakov, doplačati je treba, denimo, sistem za samodejno zaviranje v sili, ki si ga je mogoče omisliti za 750 evrov v okviru paketa varnostnih pripomočkov.

C3 tako tudi po prenovi ne predstavlja tehničnih presežkov, temveč tako, kot se za pravega francoza spodobi, osvaja s privlačnim videzom in udobjem.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov