Avto.info

Ford ranger 2.0 TDCi 4x4 raptor

Zlobni dvojček

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

Ford ranger 2.0 TDCi 4x4 raptor: Zlobni dvojček Ford ranger 2.0 TDCi 4x4 raptor: Zlobni dvojček Ford ranger 2.0 TDCi 4x4 raptor: Zlobni dvojček Ford ranger 2.0 TDCi 4x4 raptor: Zlobni dvojček Ford ranger 2.0 TDCi 4x4 raptor: Zlobni dvojček Ford ranger 2.0 TDCi 4x4 raptor: Zlobni dvojček Ford ranger 2.0 TDCi 4x4 raptor: Zlobni dvojček Ford ranger 2.0 TDCi 4x4 raptor: Zlobni dvojček Ford ranger 2.0 TDCi 4x4 raptor: Zlobni dvojček

To ni tisti ranger, na katerega naložite tono tovora in nanj pripnete 3,5 tone težko prikolico. Tale je šibkejši – kar se delovnih zmogljivosti tiče – le 620 kilogramov in 2,5 tone zmore. Nič kaj posebnega. Kot popolnoma običajen SUV. Za povrh je na zadnjih sedežih precej neudoben, keson (sicer pokrit z rolojem) je nepraktičen za družinske izlete. Hladilno skrinjo s pijačo morate trdno pripeti z elastičnimi trakovi, po nahrbtnike in pohodne čevlje, ki so se zgnetli na najbolj oddaljenem delu kesona, lahko pošljete starejšega mulca. Z nekaj spretnosti mu sicer ni prav posebna težava zlesti vanj.

Jasno je, da se najbolje počuti izven urejenih cest, čeprav se tudi po asfaltu pelje presenetljivo dobro.

Bistvo raptorja je drugje. Pravzaprav je nekakšen civilni dirkalnik, vozilo za adrenalinske navdušence, tiste, ki se čez lužo podijo po raznih peščenih relijih, kakršen je slavni kalifornijski Baja – tako se imenuje tudi eden izmed šestih programov za vožnjo po terenu, ki ga izberete s pomočjo stikal na volanu. Raptor je pravi postavljač in adrenalinska igrača obenem, s svojo mogočno podobo pušča močan vtis, predvsem pa je precej večji od običajnega rangerja – z 203 centimetri je celih 17 centimetrov širši, od tal je oddaljen kar 283 milimetrov in obut v terenske pnevmatike BF Goodrich nedvoumno kaže, kje je njegovo mesto. Predvsem je velik poudarek na voznih lastnostih – inženirji so mu namreč nadeli športno vzmetenje proizvajalca Fox, zadnje listnate vzmeti zamenjali z vijačnimi in na zadnjo os namestili wattov člen, ki tudi pri izjemnih prečnih obremenitvah kolesa drži v ravni smeri. Ja, in obremenitve prenese zares velike. Pustimo tu priklopljiv štirikolesni pogon z reduktorjem in zaporami diferencialov (ter različnimi voznimi programi), ki je pričakovano suveren na najrazličnejših podlagah, a blaženje udarcev je resnično izjemno učinkovito in tudi čez bolj grobe neravnine, robove ali grbine se raptor pelje resnično udobno. V naravnem okolju ga nismo preizkusili (vožnja tam je, jasno, prepovedana), temveč smo si z njim dali duška v nadzorovanih okoliščinah Motokros proge Brnik – ta je sicer primernejša za vožnjo z motocikli, a smo na njej vseeno našli dovolj idealnih mest za bočno drsenje, večmetrske skoke ali zgolj za dvigovanje prahu (ter stopnje adrenalina in vozniških užitkov).

Da, raptor je prava igrača za velike fante, navdušence nad blatom in prahom. Tudi po asfaltni cesti se pelje presenetljivo dobro, mehko in z manj stresanja čez neravnine, čeprav je zaradi terenskih pnevmatik občutek približno tak, kot da bi z gojzarji hodili po zloščenem parketu. Za vse skupaj so odgovorni v športnem oddelku Ford Performance in priznamo, da so svoje delo zelo dobro opravili. Niso namreč poskrbeli le za tehnične dodelave in že kar malce grozeče samozavesten videz, temveč tudi za notranjost, ki so jo oplemenitili z odličnimi, športno poudarjenimi in v usnje ter alkantaro odetimi sedeži. Notranjost je sicer bolj ali manj enaka drugim rangerjem, vključno z logičnim in gladko tekočim infotainmentom sync 3 ter s kljub zgolj po višini nastavljivemu volanskemu obroču precej solidno ergonomijo.

Za temeljite tehnične dodelave so odgovorni fantje iz športnega oddelka Ford Performance.

Motor je, vsaj na papirju, zelo skromen – le štiri valje ima in dva litra delovne prostornine, resda je podprt z dvema turbinama in spodobnimi 157 kW (213 KM), a šestvaljne možatosti volkswagna amaroka 3.0 TDI ali upokojenega mercedesa X 350 d kljub umetno dodanemu zvoku pač ne dosega. Na pritisk na stopalko za plin je prijetno odziven, tudi v ekstremnih razmerah nismo pogrešali večje zaloge moči, le menjalnik, 10-stopenjska avtomatika (v osnovi enaka kot v mustangu), je občasno malce počasnejši, zato je pri določenih manevrih bolje že vnaprej prestaviti na ročni režim in ustrezno prestavo izbrati s pomočjo lopatic za volanskim obročem.

Kakor koli, adrenalinsko-vozniških užitkov vseeno ne manjka, s svojo velikostjo in mogočno pojavo pa je raptor pravi odgovor za tiste, ki se morajo postavljati s to vrsto velikosti. Cena je s 54 tisoč evri (z upoštevanima dvema tisočakoma popusta) precej višja kot pri drugih različicah, a glede na vrhunsko vzmetenje, drugo tehniko in ne nazadnje bogato opremo pričakovana in pravzaprav popolnoma upravičena. Poleg tega je kljub manjši nosilnosti in skromnejši vlečni zmogljivosti homologiran kot lahko gospodarsko vozilo (N1), zato pravnim osebam omogoča obračun DDV-ja.

Ford ranger 2.0 TDCi 4x4 raptor: Zlobni dvojček
Ford ranger 2.0 TDCi 4x4 raptor: Zlobni dvojček
Ford ranger 2.0 TDCi 4x4 raptor: Zlobni dvojček
Ford ranger 2.0 TDCi 4x4 raptor: Zlobni dvojček
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov