Avto.info

Mazda MX-5 RF

Zgodovina se ponavlja

Mazda MX-5 RF: Zgodovina se ponavlja

Mazda MX-5 RF

Avtor: Foto: Mazda
Mazda MX-5 RF: Zgodovina se ponavlja Mazda MX-5 RF: Zgodovina se ponavlja Mazda MX-5 RF: Zgodovina se ponavlja Mazda MX-5 RF: Zgodovina se ponavlja Mazda MX-5 RF: Zgodovina se ponavlja

V New Yorku, kjer se trenutno odvija letošnji avtomobilski salon, se je predstavila tudi povsem nova različica kultne mazde MX-5, ki obuja spomin na podobne, že v preteklosti predstavljene kupe prototipe tega priljubljenega športnega avtomobila, ker večina ljubiteljev in poznavalcev ve, da so Japonci že ob rojstvu prvotne mazde MX-5 razmišljali tudi o kupe različici tega modela.

Takrat (leta 1988) so Mazdini hišni oblikovalci poleg prvih dveh roadster ('Drop Head') / kupe ('Fixed Head') prototipov mazde MX-5 ustvarili še dva različna prototipna kupeja, vendar so se Japonci na koncu odločili samo za nastanek serijskega roadsterja, ki so ga leta 1988 predstavili tudi v prototipni 'notchback' kupe različici. Naslednji kupe prototip serijske mazde MX-5 se je pojavil leta 1997, ko so Japonci prvič pokazali 'fastback' miato M coupe concept, vendar brez dodane targa strehe, ki zaznamuje tudi podobo nove prototipne 'fastback' mazde MX-5 RF ('Retractable Fastback').

Gre za koncept delno odstranljive strešne konstrukcije, ki smo ga dobili že leta 1961 ob predstavitvi prototipne različice triumpha TR4 z dodatno oznako 'surrey top'. Kasneje so ta strešni koncept uporabili tudi Švedi (SAAB catherina prototype - 1964) in Japonci (toyota sports 800 - 1965), leta 1966 so svojo verzijo te strehe predstavili tudi Nemci (porsche 911 targa), kasneje je bila zelo priljubljena pri Američanih, kjer jo po oznaki 'T-top roof' poznajo predvsem lastniki nekdanjih športnih modelov znamk Chevrolet in Pontiac.

Sedaj, skoraj 20 let pozneje, se je pojavila serijska kupe mazda MX-5 RF, ki seveda nagovarja predvsem ljubitelje pravih kupejev, čeprav jih ob tem zaradi električno pomične targa strehe ter električno pomičnega zadnjega kabinskega stekla ne želi prikrajšati za užitke, ki so znani samo ljubiteljem pol-kabrioletov in kabrioletov, buggyjev in pravih terenskih vozil. Celoten postopek odpiranja ali zapiranja strehe je izvedljiv samo pri manjših hitrostih (do 10 km/h), potek same delovne operacije, ki ohranja velikost obstoječega prtljažnega prostora, je lepo viden na priloženem video posnetku.

Japonci so zelo ponosni tudi na novo lakirno tehniko karoserije z imenom 'Takuminuri', ki prinaša 3-slojni nanos karoserijske barve in laka v kombinaciji z refleksno delujočimi delci aluminija in posebnimi barvnimi pigmenti. Vse ostalo ostaja enako kot pri klasičnem roadsterju. Ob tem se zastavlja tudi zanimivo vprašanje glede možnega italijanskega sorodstva, ker je nekoč obstajal tudi fiat 124 kupe …

Mazda MX-5 RF: Zgodovina se ponavlja
Mazda MX-5 RF: Zgodovina se ponavlja
Mazda MX-5 RF: Zgodovina se ponavlja
Mazda MX-5 RF: Zgodovina se ponavlja
Mazda Miata M Coupe Concept (1997)

Mazda Miata M Coupe Concept (1997)

Mazda MX-5 RF: Zgodovina se ponavlja
Mazda MX-5 RF: Zgodovina se ponavlja
Mazda MX-5 Coupe Prototype (1988)

Mazda MX-5 Coupe Prototype (1988)

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov