Avto.info

Stota obletnica znamke Chrysler

Bo morala tradicionalno bogata ameriška znamka umreti?

Stota obletnica znamke Chrysler: Bo morala tradicionalno bogata ameriška znamka umreti?

Stota obletnica znamke Chrysler

Avtor: Foto: Chrysler

V letošnjem juniju bo znamka Chrysler, ki je nekoč sodila med "Big Three" ameriške proizvajalce avtomobilov, dočakala stoto obletnico obstoja, vendar njeni zaposleni trenutno nimajo prav veliko razlogov za praznovanje, ker je znamka Chrysler v sedanjosti samo še bleda senca tega, kar je bila nekoč.

Glede na to, da bodo v skupini Stellantis v bližnji prihodnosti po vsej verjetnosti brez kakšnih večjih sentimentalnosti skrčili število avtomobilskih znamk, ki so se znašle pod dežnikom tega koncerna, se mnogi ljubitelji in poznavalci znamke Chrysler bojijo, da bo ta tradicionalno zelo bogata ameriška avtomobilska znamka v bližnji bodočnosti poniknila v analih avtomobilske zgodovine, ker so njene igralne karte, ki ji trenutno še zagotavljajo obstoj na tržišču, že zelo slabe. Znamka, ki se je še pred dvajsetimi leti lahko pohvalila s približno tremi milijoni letno izdelanih novih avtomobilov, je lani prodala samo še približno 120.000 novih avtomobilov, in to v obliki že nekoliko zastarelega enoprostorca (model pacifica), ki so ga kupci spoznali že leta 2017. Ostalih serijskih modelov pa trenutno sploh ni v njihovi ponudbi …

Žalosten zaključek zgodbe za avtomobilsko znamko, ki jo je leta 1925, po prevzemu družbe Maxwell Motor Company, ustanovil Walter P. Chrysler, ki je bil pred tem zaposlen pri znamkah Buick in Willys-Overland. Prvotne chryslerje so zaznamovale številne inovacije, med njimi tudi vpeljava hidravlično delujočih zavor pri vseh štirih kolesih, za prelomnico v svetu avtomobilizma pa je poskrbel legendarni model airflow (1934), eden izmed prvih zelo aerodinamično oblikovanih serijskih avtomobilov, ki pa ga kupci zaradi njegovega prevelikega odmerka inovativnosti v pogledu oblikovanja enostavno niso sprejeli. Med drugo svetovno vojno so se Američani posvetili izdelavi vojaških vozil, kasneje (v 60. letih prejšnjega stoletja) so na podlagi dobrih prodajnih rezultatov lahko 'pogoltnili' tudi znamki Dodge in AMC (American Motors Corporation), prva globalna naftna kriza v 70. letih prejšnjega stoletja jih je pahnila v rdeče številke.

Iz njih so se izvlekli šele v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, in to po zaslugi državne pomoči ter modela lebaron, posledično so si leta 1987 lahko omogočili še pripojitev znamke Jeep. Leta 1998 smo bili priča na začetku zelo obetavnemu nemško-ameriškemu zakonu, ki so ga oglaševali kot "Merger of Equals". Do leta 2007, ko je ta 'zakonska zveza' neslavno propadla, so Nemci v obubožano ameriško znamko 'napumpali' skoraj 40 milijard evrov finančnih sredstev, zaradi globalne finančne krize, ki je pretresla svet leta 2008, pa so se pri znamki Chrysler znova znašli pred 'potopom'. Takrat jih je pred dokončnim potopom rešil koncern FIAT, leta 2021 smo dobili skupino Stellantis, kjer se je znašla tudi znamka Chrysler. Dejstvo je, da bodo morali pri tej avtomobilski znamki zelo hitro najti rešitev (uvedba primernih serijskih modelov), če želijo dočakati še kakšno leto obstoja, v nasprotnem primeru se bo tudi ta znamka pridružila številnim ostalim avtomobilskim znamkam, ki so poniknile v analih zgodovine.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava