Avto.info

Renault zoe R135 L edition one

E-volucija

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

Renault zoe R135 L edition one: E-volucija Renault zoe R135 L edition one: E-volucija Renault zoe R135 L edition one: E-volucija Renault zoe R135 L edition one: E-volucija Renault zoe R135 L edition one: E-volucija Renault zoe R135 L edition one: E-volucija Renault zoe R135 L edition one: E-volucija Renault zoe R135 L edition one: E-volucija

Renault zoe je bil do pred kratkim, ko ga je s prestola izrinil Teslin model 3, najbolje prodajani električni avtomobil v Evropi. Ker gre očitno za uspešen recept, ga pri Renaultu z drugo generacijo niso želeli drastično spreminjati. Njegova silhueta pravzaprav razkriva, da je nastal na osnovi predhodnega modela, pri čemer so zunanjost posodobili in poudarili z malce bolj izrazitimi potezami. Več sprememb in novosti je v notranjosti in pod pločevino, a gremo po vrsti.

Glede na le rahlo predrugačeno zunanjost kabina preseneti z novim volanskim obročem in predvsem z novo armaturno ploščo, ki ne prinaša le nove oblike, temveč z novimi, mehkejšimi materiali in barvnimi kombinacijami posreduje bistveno boljši občutek kakovosti. Namesto klasičnih merilnikov je tu 25,4-centimetrski (10-palčni) zaslon, ki omogoča različne prikaze. Zaslon, tokrat na dotik, ima glavno vlogo tudi na sredinski konzoli, zlasti če gre za največjo izvedbo, kot jo je imel testni avto, ki meri kar 23,6 centimetra (9,3 palca). Ta je dovolj odziven in omogoča prijetno uporabo multimedijske naprave easylink, ki smo jo spoznali že pri novi generaciji clia in capturja. Nova in že na pogled veliko bolj sodobna kot pri predhodniku je tudi prestavna ročica e-shifter, ki nima mehanske povezave z drobovjem avtomobila in je zato lahko nameščena na »lebdeči« konzoli s priročnim odlagalnim mestom pod njo.

Električni avtomobili so idealni za uporabo v urbanih območjih in za krajše poti, zoe pa je s svojo velikostjo in zmogljivostmi kot naročen za to.

Žal je nespremenjena ostala ergonomija sedenja. Sedi se razmeroma visoko, sedeža pa po višini ni mogoče nastavljati. Tudi prostornost kabine je praktično enaka kot pri predhodniku. Na zadnji klopi se lahko kolikor toliko udobno namestijo do 180 centimetrov visoki potniki, prtljažnik meri za ta velikostni razred solidnih 338 litrov. Med večje novosti sodi elektromotor z oznako R135, ki razvije 100 kilovatov oziroma 136 »konjev« moči in 245 Nm navora. Ta francozu zagotavlja živahnost in poskočnost, ki je ena od prednosti električnih avtomobilov v primerjavi s klasičnimi in je šibkejša različica R110 (ta je še vedno v ponudbi) ne more zagotoviti. Do stotice potrebuje 9,5 sekunde, a navduši predvsem sunek pri pospeševanju od 0 do 50 kilometrov na uro, ki traja le 3,5 sekunde. Končna hitrost je omejena na 140 kilometrov na uro.

Zmogljivosti so, seveda, pomembne, enako ali celo bolj pomemben je doseg z enim polnjenjem. Čeprav novi zoe v primerjavi s predhodnikom ni zrasel, je z zmogljivejšim motorjem narasla kapaciteta njegove baterije. Ta znaša 52 kilovatnih ur in ob povprečni porabi 17,7 kWh/100 km po meritvenem ciklu WLTP zagotavlja 395 kilometrov dosega. V praksi je ta malce manjši, a odstopanja niso velika. V mestu in na regionalnih cestah se je poraba gibala od slabih 13 do dobrih 16 kWh/100 km, na avtocesti pa od 18 do 22 kWh/100 km, s končnim testnim povprečjem 18,1 kWh/100 km. To pomeni, da je energije dovolj za približno 300, v mestnem režimu pa celo 350 kilometrov. Poglavje zase je polnjenje takšne energijske shrambe. Običajna domača vtičnica pride v poštev le za dopolnjevanje, saj bi bilo za polnjenje popolnoma prazne baterije potrebnih več kot 20 ur. Rešitev je domača polnilna postaja, ki z zmogljivostjo 11 kilovatov čas polnjenja zmanjša na šest ur. A zoe ponuja še druge možnosti. Serijsko ima vgrajen polnilnik za hitro polnjenje na javnih polnilnicah z zmogljivostjo 22 kilovatov, za tisoč evrov doplačila je na voljo še hitrejše polnjenje z zmogljivostjo 50 kilovatov. V prvem primeru to traja približno tri ure, v drugem je mogoče doseči 80-odstotno napolnjenost v 70 minutah. Poleg tega premore učinkovit toplotni nadzor (hlajenje in gretje baterije), zaradi česar mu polnjenja ni treba očitno umetno upočasnjevati.

Cena najema baterije se giblje od 74 do 124 evrov na mesec, pri čemer najmanjši znesek vključuje do 7.500 kilometrov na leto, pri največjem je število kilometrov neomejeno.

Tako kot polnjenje je poglavje zase tudi cena. Tako kot pri predhodniku je zoejevo baterijo mogoče najeti za najmanj 74 evrov na mesec ali kupiti, kar končno ceno dvigne za 8.500 evrov. Tako bi testni z bogato opremo začetne serije edition one in nekaj dodatki z najeto baterijo stal 31.910 evrov, z lastniško pa nekaj več kot 40 tisoč. Končno ceno bi trenutno veljavna subvencija Eko sklada zmanjšala za šest tisočakov. A na izbiro so tudi precej cenejše različice. Osnovni model z najemom baterije in odšteto subvencijo stane 18.390 evrov, v posebni akciji si ga je mogoče omisliti za 169 evrov na mesec, s čimer je nedvomno najbolj dostopen električni model na našem trgu.

Renault zoe R135 L edition one: E-volucija
Renault zoe R135 L edition one: E-volucija
Renault zoe R135 L edition one: E-volucija
Renault zoe R135 L edition one: E-volucija
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov