Avto.info

Ste vedeli?

Izgon znamke Daimler iz britanskega kraljevskega voznega parka

Lady Norah Docker

Lady Norah Docker

Avtor: Foto: Daimler in avkcijske hiše
Daimler Golden Zebra

Daimler Golden Zebra

Daimler Blue Cover

Daimler Blue Cover

Daimler Silver Flash

Daimler Silver Flash

Daimler Star Dust

Daimler Star Dust

Goggomobil T 250/300/400 Limousine

Goggomobil T 250/300/400 Limousine

V Nemčiji so pred kratkim odprli arhive enega izmed najbolj znanih nemških novinarjev, ki je napisal veliko tekstov in knjig o nemški avtomobilski industriji. Leta 1941 rojeni Hanns-Peter Thyssen von Bornemisza (alias Hanns-Peter Rosellen) nam je pred kratkim omogočil vpogled v njegovo bogato zakladnico informacij, kjer lahko najdemo tudi veliko zanimivih in prej nikoli objavljenih anekdot.

Leta 1955 se je aktualna britanska kraljica Elizabeta II odločila za radikalno spremembo v britanskem kraljevskem voznem parku, ker so protokolarna vozila znamke Daimler prvič nadomestili podobni izdelki znamke Rolls-Royce. Razlog za njeno odločitev se skriva v neprimernem družbenem obnašanju tedanjih lastnikov znamke Daimler, aristokratskih zakoncev Docker (Sir Bernhard & Lady Norah), ki sta v tedanji Veliki Britaniji uživala podoben zvezdniški status kot ga danes uživata David in Victoria Beckham, vendar z občutno razliko, ker sta bila Dockerja znana predvsem po različnih ekscesih v javnosti, vulgarnem okusu, nastopaštvu ter številnih škandalih.

Leta 1896 ustanovljena družba Daimler Motor Company, ki je uradno najstarejša britanska avtomobilska znamka je bila do konca leta 1898 tesno povezana s sorodstvom iz Stuttgarta, ker je bil Gottlieb Daimler celo dve leti član njenega nadzornega sveta. Prvi serijski model te aristokratske znamke je nastal že leta 1897, istočasno je to prvi v Veliki Britaniji izdelan avtomobil. Že leta 1900, približno dve leti po ločitvi od nemških sorodnikov, je znamki Daimler uspel 'veliki met', ker je postala ekskluzivni dobavitelj avtomobilov za uradni prevoz tedanje britanske kraljeve družine. Prvi pravi britanski daimler se je pojavil šele leta 1904, ko so predstavili serijski model s 3,3-litrskim pogonskim sklopom. To je tudi prvi daimler z značilno oblikovanim  okvirjem maske hladilnika, ki je še do nedavnega poskrbela za vidno diferenciacijo med jaguarji in višje uvrščenimi daimlerji.

Na začetku prve svetovne vojne je znamka Daimler dobila novega lastnika v obliki orožarske družbe BSA (Birmingham Small Arms), kjer so že takrat nastajali tudi motocikli in avtomobili. Med vrhunci tega obdobja velja omeniti leto 1927, ko se je odvila prva predstavitev nadvse prestižnega modela 'Double Six'. Po končani drugi svetovni vojni se je proizvodnja prestižnih vozil nadaljevala, prelomno je bilo leto 1949, ker se je na sceni pojavila 'nova metla' v podjetju. V tem letu je Sir Bernhard Dockert, tedanji predsednik družbe BSA in istočasno tudi tedanji direktor Midland banke ter lastnik potovalne agencije Thomas Cook, izgubil samski stan, ker je takrat že starejši britanski gospod spoznal očarljivo 32-letno Norah Turner, ki je s poroko pridobila plemiški naslov, veliko bogastvo ter istočasno tudi kontrolo nad znamko Daimler. Ta poslovna poteza ostarelega britanskega aristokrata se je kasneje izkazala za pogubno, ker je Lady Norah z napačnimi poslovnimi idejami in nepreračunljivim vedenjem v javnosti poskrbela za občutno izgubo ugleda znamke Daimler med britansko aristokracijo in ostalimi bogatimi kupci.

Najbolj je znana anekdota o njeni zaušnici, ki si jo je iz nam neznanega razloga prislužil eden izmed natakarjev ob srečanju z Lady Norah v eni izmed monaških igralnic, poleg tega naj bi leta 1956 celo poteptala monaško zastavo, ker na poroko med princem Rainerjem in Grace Kelly ni bil povabljen njun sin Lance, zato ji je princ Rainer takrat izrekel stalno prepoved obiska monaške kneževine. Nato se je proti škandaloznemu aristokratskemu paru počasi obrnila tudi britanska javnost, posledice javne gonje so bile tako hude, da je Sir Bernhard v maju leta 1956 izgubil predsedniški položaj v koncernu BSA, istočasno se je končala tudi vladavina Lady Norah nad znamko Daimler. Leta 1957 se je škandalozni par umaknil iz javnega življenja, Lady Norah pa je postala neverjetno skromna, ker si je takrat namesto pregrešno dragega daimlerja omislila nov goggomobil T 400 (opis delovne prostornine vgrajenega pogonskega sklopa), enega izmed tedanjih nemških nizkocenovnikov za potrebe ljudstva. Vendar se tudi tukaj ni mogla upreti svojim idealom, zato je imel tudi mali Nemec veliko pozlačenih detajlov ter sedežno oblazinjenje iz mrtvih zeber. Sir Bernhard je umrl leta 1978, takrat se je Norah preselila v Španijo, vendar se je občasno vračala v domovino. Ženska, ki je razjezila aktualno britansko kraljico in poskrbela za posledični izgon znamke Daimler iz britanskega kraljevskega voznega parka, je umrla leta 1983, pozabljena in revna, ker so njeno truplo našli v enem izmed poceni londonskih hotelov …

Ta čas (1949-1955), ko je krmilo znamke Daimler obvladovala ‘Naughty Norah’ (to ime je dobila v tedanjih medijih), je nastalo nekaj najbolj nastopaških štirikolesnih unikatov te znamke, ki sta jih za potrebe 'samopromocije' uporabljala samo zakonca Docker. Leta 1951 se je na tedanjem pariškem avtomobilskem salonu pojavil nadvse nastopaški daimler z modelno oznako 'zlata zebra' ('The Golden Zebra', ki je v hipu osvojil naslovnice vseh tedanjih tabloidov, predvsem zaradi izredno velike količine uporabljenega zlata, ki je nadomestil običajni krom. Podobno nastopaško je bila izvedena tudi notranjost potniškega prostora pri tem kupeju, ker so pri izdelavi armaturne plošče uporabili veliko slonovine, medtem ko so za oblazinjenje poskrbele ubite zebre. Zakaj so za sedežno in ostalo oblazinjenje uporabili ravno kože teh živali? Zato, ker bi bilo klasično krzno poleti prevroče. Tako razlago je podala Lady Norah. V tem primeru je za tehnološko osnovo poskrbel serijski model 'Thirty-Six-Eight'.

Leta 1952 se je pojavil podobno nastopaški unikatni kupe model 'Blue Cover'. Avtomobil, ki so ga izdelali na vozni šasiji modela 'Thirty-Six-Eight', je zaznamovala tudi vgradnja približno 7.000 majhnih zlatih zvezdic. Naslednje leto je sledil bolj umirjeni 'Silver Flash' s 3,0-litrskim pogonskim sklopom. Ta kupe s karoserijo iz aluminija je nastal na osnovi modela regency. Med posebnostmi tega modela omenjajo tudi vgrajeno mini kuhinjo ter glavnike za lase, ki so bili izdelani iz srebra. V prtljažniku tega kupeja ste lahko našli tudi set potovalnih kovčkov iz krokodilje kože. Zadnji izmed ekstravagantnih 'Docker-Daimlerjev' nosi oznako 'Star Dust'. Tokrat gre za prestižno limuzino, izvedeno na osnovi modela DF400. Tudi v tem primeru so po avtomobilu 'potresli' večjo količino zlatih zvezdic …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov