Avto.info

Lancia thema

Produkt globalizacije

Lancia thema: Produkt globalizacije

Lancia thema

Avtor: Foto: Lancia
Lancia thema: Produkt globalizacije Lancia thema: Produkt globalizacije Lancia flaminia berlina

Lancia flaminia berlina

Lancia thema: Produkt globalizacije

Za znamko Lancia je letošnji avtomobilski salon v Ženevi izredno pomemben, ker so Italijani pričeli z intenzivnim oživljanjem 'bolnika' iz koncerna Fiat, ki mu vodilni v Torinu zadnjih dvajset let niso posvečali preveč pozornosti…

Sedaj je pri tej, s tradicijo zelo dobro prežeti znamki, po zaslugi nedavnega bratenja z Američani zapihal nov veter, ki naj bi to premium znamko, ki je imela nekoč v Italiji višji status kot znamka Maserati, vrnil v čase, ko je Lancia simbolizirala inovativnost, tehnološko ter v večini primerov tudi oblikovno dovršenost. To sedanje dogajanje v zvezi s to prestižno italijansko znamko vozil spominja na dogajanje v letu 1969, ko so pri Fiatu za simbolično ceno absorbirali znamko Lancia in so nekateri, podobno kot danes, napovedali zaton in konec te slavne italijanske znamke. Vendar pozabljajo, da so tri reli legende (beta, stratos in delta), ki so bile ustvarjene ob pomoči novega matičnega koncerna, 'krive' za nastanek športnega ugleda, ki je zelo pomagal pri dobri prodaji kasnejših serijskih izdelkov.

Eden izmed teh, nekoč prodajno uspešnih izdelkov, je bila tudi thema (1985-1994), sicer eden izmed četvorčkov (alfa romeo 164, fiat croma, lancia thema, saab 9000), ki so nastali ob takratnem sodelovanju z Švedi. Tudi sedanja thema, ki bo prišla do kupcev v letošnjem oktobru, predstavlja plod takšnega mednarodnega sodelovanja, ker gre v primeru nove theme za evropsko različico chryslerja 300, ki ga lahko označimo kot klasično štirivratno limuzino z nemškimi razvojnimi geni, predvsem po zaslugi nekdanjega zakona z znamko Mercedes-Benz. Zato je ta premium limuzina s klasičnim zadnjim pogonom še vedno tehnološko povezana z nekaterimi predstavniki Mercedes-Benzovega razreda E, točneje predstavniki serije W210 (1996-2002) in tudi nekaterimi predstavniki serije S (W220 – derivat prednjega vzmetenja). Že obstoječa ameriška različica tega avtomobila, ki je skoraj identična (nekoliko drugače oblikovan prednji odbijač v predelu meglenk) z novo themo, je ob nedavnem vstopu v novo modelno leto prejela novo zunanjo podobo, ker so zamenjali večino vidnih sestavnih delov, ki so sedaj oblikovani v stilu pred kratkim predstavljenih osveženih modelov grand voyager (alias lancia phedra) in 200 (alias lancia flavia). Zaradi tega je tudi bočna podoba nove lancie sedaj nekoliko drugačna, svoj delež pri prepoznavnosti pa prispeva še za tri palce prestavljeno in aerodinamično optimirano vetrobransko steklo ter tanjši A- in B-stebrički (strešni), ki so posledično krivi za 15-odstotno izboljšanje vidljivosti iz vozila.

Povsem nova so tudi 22-palčna lahka platišča ter led tehnologija pri vseh glavnih zunanjih svetlobnih telesih. V primerjavi z 'nosom' avtomobila in bočno linijo je 'zadnjica' nove 'italijanske' limuzine ostala dokaj nespremenjena, občutno več pa je sijoče kovine. Nadgrajena je tudi notranjost potniškega prostora, ker si lahko kupci po novem omislijo še večjo količino napa usnja pri sedežnem in ostalem oblazinjenju, poskrbeli pa so tudi za vgradnjo primerne količine pravega lesa in aluminija. Italijani obljubljajo kupcem še več na otip bolj kvalitetnih materialov. Na krovu najdemo še po 13 zvočnikov ter pripadajoči avdiosistem (ojačevalec, satelitski radijski sprejemnik, CD/MP3-predvajalnik in 8,4-palčni zaslon), 'modrozobo' povezavo ter priključek za iPod. Z vgradnjo radarsko ter s kamerami podprtega sistema 'Forward Collision Warning' ter podobno podprtega tempomata in sistema 'ParkviewTm' pa želijo Italijani demonstrirati tudi tehnološko dovršenost.

Pod motornim pokrovom nove italijanske admiralske ladje bomo lahko našli samo dva različno koncipirana pogonska agregata. Ljubiteljem bencinskih hlapov namenjajo verzijo z novim 3,6-litrskim motorjem V6 iz družine Pentastar, ki lahko uporabniku ponudi 292 KM pri 6400 vrtljajih v minuti ter 353 Nm motornega navora pri 4800 vrtljajih v minuti. Za prenos moči do zadnjega kolesnega para je zadolžen 8-stopenjski samodejni menjalnik, ki temu avtomobilu omogoči doseganje največje hitrosti 230 km/h, pospeševanje od 0-100 km/h pa zaključi v 7,2 sekunde. Ob tem naj bi motor v povprečju popil 8,2 litra na 100 prevoženih kilometrov in ustvaril 199 gramov emisij CO2 na vsak prevoženi kilometer. Evropskim kupcem so namenili tudi dve različici 3,0-litrskega dizelskega motorja (Euro 5) italijanskega proizvajalca VM, ki bo na voljo v šibkejši (190 KM) in močnejši različici (224 KM, 550 Nm) ter drugačne nastavitve vzmetenja.

Nova thema je zanimiva še iz enega razloga: to je prva lancia po letu 1970, ki je serijsko izvedena z zadnjim pogonom. Ta čast je do nedavnega pripadala modelu flaminia (1957–1970).

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Komentarji

Andrej Sreda, 16. februar 2011, 17:09
300 konjski V6 bencinar, ki pije 8 l.... pa da vidim to čudo....

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov