Avto.info

Ferrari GTC/4 Lusso

Osveženi 'Shooting-Brake' znamke Ferrari

Ferrari GTC/4 Lusso: Osveženi 'Shooting-Brake' znamke Ferrari

Ferrari GTC/4 Lusso

Avtor: Foto: Ferrari
Ferrari GTC/4 Lusso: Osveženi  Shooting-Brake  znamke Ferrari Ferrari GTC/4 Lusso: Osveženi  Shooting-Brake  znamke Ferrari Ferrari GTC/4 Lusso: Osveženi  Shooting-Brake  znamke Ferrari Ferrari GTC/4 Lusso: Osveženi  Shooting-Brake  znamke Ferrari Ferrari GTC/4 Lusso: Osveženi  Shooting-Brake  znamke Ferrari Ferrari GTC/4 Lusso: Osveženi  Shooting-Brake  znamke Ferrari Ferrari GTC/4 Lusso: Osveženi  Shooting-Brake  znamke Ferrari Ferrari GTC/4 Lusso: Osveženi  Shooting-Brake  znamke Ferrari

Med številnimi novostmi na letošnjem avtomobilskem salonu v Ženevi bo tudi edini serijski 'Shooting-Brake' coupé znamke Ferrari, ki je ob občutni vizualni in tehnološki osvežitvi prejel tudi povsem novo modelno oznako, ki jo poznamo že v povezavi s številnimi predhodniki tega edinstvenega kombi-kupeja.

Ob tej napovedi enega izmed redkih sodobnih serijskih avtomobilov, ki si resnično zasluži prestižno oznako  'Shooting-Brake', se je razkrila tudi dvoličnost nekaterih avtomobilskih medijev, ker veliko 'poznavalcev' ob opisovanju tega kombi-kupeja ni omenilo, da gre za pravi 'Shooting-Brake' kupe. Namesto tega v člankih raje malikujejo 5-vratne karavane iz okolice Stuttgarta, kjer seveda ne pozabijo vsaj nekajkrat omeniti, da je to pravi 'Shooting-Brake' model, čeprav to z resnico in strokovnim pojmovanjem tega pojma nima prav nobene zveze. Enako velja tudi za stuttgartsko marketinško ugotovitev, ki jo nekateri predstavljajo za strokovno, glede 'štirivratnih kupejev'. Po tej za lase privlečeni hipotezi so pri znamki Mercedes-Benz leta 2004 izumili 'štirivratni kupe'. Resnica je tudi v tem primeru drugačna, prvi 'vaški posebneži', ki so proglasili klasično 4-vratno limuzino za 'štirivratni kupe' (v resnici gre za 'Hardtop Sedan' …) so se pojavili že leta 1962 v Solihullu, ko so pri znamki Rover predstavili legendarni serijski model z oznako 5B coupé, ki so ga izdelovali do konca leta 1965 (5.482 izdelanih primerkov). Nato se skoraj 40 let ni nihče spomnil, da bi posnemal to briljantno idejo o zavajanju kupcev (če avtomobil promoviraš kot kupe, ima lahko višjo prodajno ceno …). Sedaj čakam samo še na to, da bodo na najstarejšem (starost je ocenjena na približno 5200 let) lesenem kolesu z osjo, ki je bilo leta 2013 razstavljeno v Mestnem muzeju v Ljubljani, odkrili majhen napis »Made in Untertürkheim am Neckar (Stuttgart)« in bo mera o zavajanju kupcev s strani te nemške avtomobilske znamke polna …

Ob preimenovanju modela FF v model GTC/4 Lusso so Italijani obudili tudi spomin na podobno označene (275 GTB/4, 365 GTB/4 'Daytona' in 365 GTC/4) klasične kupeje iz preteklosti, ki so zaradi razpoložljivih štirih sedežev uživali status 'družinskih vozil'. Podobno velja tudi za najbolj praktičnega in posledično najmanj športnega predstavnika ferrarijev, ki je po novem okrašen z modelno oznako GTC/4 Lusso, ker Italijani pač ne verjamejo v sodobne marketinške pravljice, kjer je 2,5 tonska 'SUV lokomotiva' označena za športno, zato takšnih nešportnih vozil, ki kvarijo športni pedigre vsake poštene avtomobilske znamke, pač ne nameravajo izdelovati. Čeprav bi človek ob pogledu na priložene fotografije pomislil, da so Italijani tokrat ustvarili samo osveženo različico modela FF, bo podrobnejši pogled razkril kar nekaj razlik. Novi model deluje bolj atletsko, predvsem na račun nekoliko razširjenih zadnjih bokov. Drugačna je tudi podoba prednjega dela avtomobila, ker ima GTC/4 Lusso drugačen prednji odbijač ter spremenjen pokrov motorja, povssem nova je tudi podoba zadka, kjer po novem kraljuje klasični dvojni par zadnjih luči. Nova je tudi podoba prednjih blatnikov, ker so spremenili podobo bočnih 'škrg', omenjajo pa tudi spremenjeno silhueto strešne konstrukcije.

Več novosti je tudi na tehničnem področju, ker je novi GTC/4 Lusso (dolžina: 4922 mm, širina: 1980 mm, višina: 1383 mm, masa avtomobila: 1790 kg) prvi ferrari, ki je opremljen s kombinacijo stalnega štirikolesnega pogona in štirikolesnega krmilnega sistema. Tej kombinaciji so Italijani dali ime 4RM-S. Sistem deluje v povezavi z zadnjo evolucijsko različico (4.0) sistema SSC (Slip Side Control) ter dodatnim parom sistemov (E-Diff in SCM-E (z elektroniko podprto delovanje vzmetenja)). Povsem drugačna je tudi notranjost potniške kabine pri tem prestižnem športniku, ker so spremenili podobo armaturne plošče, spremenjena je tudi oblika volanskega obroča ter sedežev. Večja kot pri modelu FF je tudi razpoložljiva pogonska moč, ker ima novi kombi kupe dodatnih 30 'konj'. Skupno število razpoložljivih vrancev, ki jih lahko zagotovi vgrajeni aristokratski bencinski 12-valjnik s 6,3 litra delovne prostornine, se je dvignilo na 690 (507 kW) pri športnih 8000 vrtljajih v minuti, istočasno bo vozniku na razpolago 697 Nm motornega navora pri 5750 vrtljajih v minuti. Končna hitrost (335 km/h) ostaja povsem enaka kot pri modelu FF, nekoliko so se izboljšali le časi pospeševanj, ker bo novi kombi-kupe zaključil pospeševanje od 0-100 km/h v 3,4 sekunde. Model FF bo za isto nalogo porabil 0,4 sekunde več.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov